Urlop bez stresu? Sprawdź biuro

Czytaj dalej
Fot. Stefan Sauer
Małgorzata Stempinska

Urlop bez stresu? Sprawdź biuro

Małgorzata Stempinska

Długi biur podróży rosną u nas najszybciej. Na szczęście, wciąż daleko nam do rekordzistów z Mazowsza czy Małopolski.

Sezon wakacyjny jeszcze się na dobre nie rozpoczął, a kilka biur podróży już ogłosiło upadłość. To m.in. chorzowskie „Sunshine Holiday” specjalizujące się w organizowaniu wycieczek do Turcji, Egiptu i Tunezji.

Ponieważ turyści odwrócili się od krajów arabskich, kolejni touroperatorzy mogą mieć problemy finansowe. W ostatnich miesiącach znacznie wzrosły długi biur podróży. W Krajowym Rejestrze Długów i w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. notowanych jest ponad 900 touroperatorów, a ich łączny dług przekroczył 22,5 mln zł! W najgorszej sytuacji są biura na Mazowszu, Śląsku i w Małopolsce. W naszym regionie, co prawda w ostatnich miesiącach długi biur rosły najszybciej, ale i tak na tle kraju nie wypadamy źle. Na Pomorzu i Kujawach długi ma 31 biur. Ich zadłużenie wynosi prawie 235 tys. zł. Dlatego też, by uniknąć problemów, przed wyjazdem sprawdźmy kondycję finansową biura.

Długi biur podróży rosną u nas najszybciej

Długi touroperatorów szybko rosną. Jeśli nie chcemy zostać na lodzie, wybierzmy wypłacalne biuro.

Ubiegłoroczne zamachy terrorystyczne spowodowały, że bardzo wielu klientów odwróciło się od Egiptu, Turcji i Tunezji. Zainteresowanie tymi krajami spadło o ponad 70 proc. To był ogromny cios dla wielu mniejszych biur, które postawiły tylko na te kierunki. Nie bez znaczenia były też obawy wyjeżdżających przed uchodźcami oraz strajki w Grecji. To także powody, dla których wielu touroperatorów wpadło w finansowe tarapaty.

Mały dług? Też się powinna zapalić czerwona lampka

Biura podróży z naszego regionu mają niemal trzy razy większe długi niż rok temu. Obecnie łącznie zadłużenie 31 touroperatorów wynosi prawie 235 tys. zł.

Rekordzista zalega wierzycielom na ponad 54 tys. zł.

Dlatego też zanim wyjedziemy na wymarzony urlop, koniecznie sprawdźmy biuro podróży we wszystkich możliwych źródłach. - Zasięgnijmy opinii na temat organizatora naszego wyjazdu w regionalnej izbie turystyki. Ludzie w niej działający znają od podszewki rynek i wiedzą szybciej niż inni, kto ma kłopoty - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Sprawdźmy też, czy organizator wyjazdu widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (www.turystyka.gov.pl), a jeśli tak, to czy ma ważną gwarancję ubezpieczeniową - do kiedy i na jaką kwotę oraz do jakich krajów ma prawo organizować wyjazdy.

Bardzo przydatne okaże się sprawdzenie, czy touroperator ma Certyfikat Rzetelnej Firmy Turystycznej, wydawany wspólnie przez Rzetelną Firmę oraz Izbę Turystyki RP. Poczytajmy też na forach opinie innych klientów biura.

Koniecznie też zajrzyjmy do biur informacji gospodarczej. Trzy największe to: Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. i BIG InfoMonitor S.A. Niestety, w biurach tych nie ujawniają, którzy touroperatorzy są zadłużeni. Jednak jeśli sami wpiszemy nazwę interesującego nas biura i okaże się, że ma ono długi, to taką informację otrzymamy.

Gdy sprawdzając biuro podróży, zobaczymy, że trafiło ono do rejestru dłużników, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Nawet jeśli kwota długu jest niewielka. Trzeba pamiętać, że do biur nie trafiają wszystkie informacje o zadłużeniach, bo najczęściej z tej możliwości korzystają krajowi kontrahenci touroperatorów, a zagraniczni już nie. Upadłe kilka lat temu biuro podróży Kopernik było notowane w KRD za niecałe 50 tys. zł niezapłaconych faktur. Po jego bankructwie okazało się, że długi były znacznie większe.

Zapłacisz, a możesz nie wylecieć na wczasy

Sprawdzenie, czy biuro podróży ma długi, zajmie nam chwilę, a pozwoli uniknąć kłopotów, i to nie tylko za granicą.

- Problemy mogą się pojawić jeszcze przed rozpoczęciem wypoczynku. Biuro podróży może odwołać wyjazd na przykład z powodu niewypłacalności - mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A.


Na urlop w tym roku wyjedzie ponad 17 milionów Polaków

Sprawdź, zanim zapłacisz

CO MUSI SIĘ ZNALEŹĆ W UMOWIE Z BIUREM PODRÓŻY
Umowa z biurem podróży powinna określać:

KIEDY MOŻNA PODWYŻSZYĆ CENĘ WYCIECZKI
W zasadzie cena ustalona w umowie nie może być podwyższona. Jednak organizator może w wyjątkowych przypadkach podnieść cenę, jeżeli taka możliwość przewiduje umowa. Musi też udokumentować wpływ na podwyższenie ceny jednej z następujących okoliczności:

Urlop bez stresu? Sprawdź biuro


Create bar charts

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.