Nauczyciele w regionie będą pracować nawet w trzech szkołach!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Nauczyciele w regionie będą pracować nawet w trzech szkołach!

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Praca w dwóch, a nawet trzech szkołach czeka od września wielu nauczycieli w regionie. To jedyne wyjście, aby mieć etat.

W bydgoskim Miejskim Banku Nauczycieli na koniec czerwca zarejestrowanych było aż 255 pedagogów. To nauczyciele, którzy poszukują pracy.

- Najwięcej osób, bo 169, to nauczyciele z zespołów szkół - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - Z samodzielnych gimnazjów zarejestrowały się 52 osoby, a z samodzielnych szkół podstawowych - 29.

Wśród poszukujących pracy najwięcej jest nauczycieli, którzy chcą uzupełnić etat - aż 149. Tych, których czeka od września praca w wymiarze poniżej połowy etatu, jest 25. Dla 81 potrzebny jest natomiast pełny wymiar godzin. Najbardziej pracy potrzebują nauczyciele wychowania fizycznego i poloniści. - Trwa nadal rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, toteż jeśli chodzi o pracę dla nauczycieli, spodziewamy się większych zmian w sierpniu - dodaje Marta Stachowiak.

Bydgoszcz nie jest jednak wyjątkiem, ponieważ sytuacja w całym regionie nie napawa optymizmem. Od września w trudnej sytuacji znajdą się jednak nie tylko ci, którzy stracą pracę, ale także nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin. Dla niektórych nie będzie nawet połowy etatu, a według szacunków w takiej sytuacji znajdzie się w regionie około 90 osób. Czeka je praca, np. w wymiarze 5 czy 6 godzin w tygodniu. To oznacza dramatycznie niskie zarobki. - Niektórzy jednak przyjmują te propozycje, aby pozostać w kontakcie ze szkołą - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes oddziału ZNP w Bydgoszczy.

W Toruniu od września może stracić pracę 27 nauczycieli, nie licząc tych, którym nie zostaną przedłużone umowy. Ale to nie wszystko. - Zgodę na pracę w ograniczonym wymiarze zatrudnienia w roku szkolnym 2017/2018 wyraziło 96 nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony lub na podstawie mianowania - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia. Dodaje, że ratusz stara się wskazywać nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin inne placówki, w których mogą uzupełnić etat. Jak podkreśla, przyczyną problemów z pracą dla nauczycieli jest także niż demograficzny. Daje się go odczuć zwłaszcza w szkołach ponadgimnazjalnych.

Wolnych godzin dla belfrów szuka również grudziądzki ratusz. - Wydział Edukacji pomaga nauczycielom, którzy nie mają pełnego etatu i chcą go uzupełnić - podkreśla Magdalena Jaworska-Nizioł.

Wszyscy dyrektorzy szkół w regionie mają ponadto obowiązek przekazywania informacji o wolnych miejscach do banku ofert pracy dla nauczycieli, prowadzonego przez Kuratorium Oświaty. Tak jest też we Włocławku. - Trwa nabór do szkół. W związku z tym trudno jest określić, ilu nauczycieli będzie łączyć pracę w kilku placówkach, oraz to, którzy nauczyciele mają problem z pracą - stwierdza Aleksandra Bartoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Włocławka.

Ryszard Kowalik, prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP w Bydgoszczy, nie ma jednak złudzeń. - Potwierdzają się nasze przypuszczenia co do problemów z pracą dla nauczycieli - mówi. - Niewątpliwie oznacza to największy kłopot dla samorządów, które muszą poradzić sobie ze skutkami reformy. Niestety, to do gmin będą kierowane pretensje. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie szkół od września.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.