Na zebrach piesi powinni być bezpieczni, a jednak wciąż giną

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Marek Weckwerth

Na zebrach piesi powinni być bezpieczni, a jednak wciąż giną

Marek Weckwerth

Ludzie nadal giną na oznakowanych przejściach dla pieszych. W minioną sobotę (22 rudnia) życie straciła tak w Bydgoszczy 25-letnia kobieta. To już 12 ofiara śmiertelna w tym roku w naszym regionie na zebrach.

W 2018 roku nieco spadła liczba ofiar wypadków z udziałem pieszych, ale statystyka wciąż jest szokująca i rodzi pytania czy tak musi być?

Jak wylicza podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, w tym roku do 20 grudnia (to najświeższa oficjalna statystyka) na kujawsko-pomorskich drogach doszło do 268 wypadków z udziałem pieszych. Zginęły w nich 34 osoby, a 246 odniosło rany. Piesi uczestniczyli też w 505 kolizjach.

Statystyki wciąż szokują. Liczba wypadków z udziałem pieszych jest zatrważająca! 

- Infrastruktura drogowa, w tym ta bezpośrednio odpowiadająca za bezpieczeństwo pieszych, poprawia się, ale mentalność, a zatem zachowania uczestników ruchu, niekoniecznie. Dlatego mamy tak dużo wypadków i ludzie giną na zebrach - komentuje Marek Staszczyk, sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu.

Więcej przeczytasz w pełnej wersji artykułu. Zapraszamy!

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.