Ginęli, tonęli, rozrabiali. Wakacje na Opolszczyźnie w statystykach

Czytaj dalej
Sławomir Draguła

Ginęli, tonęli, rozrabiali. Wakacje na Opolszczyźnie w statystykach

Sławomir Draguła

W minione wakacje na drogach regionu w 153 wypadkach zginęło 19 osób, cztery utonęły. Nie brakowało wybryków nudzących się i pozostających bez opieki nastolatków.

Opolscy policjanci podsumowali minione wakacje. Generalnie było bezpiecznie, ale... Na początku lipca brzescy policjanci zatrzymali 16-latka podejrzanego o rozbój oraz pobicie z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Dodatkowo nastolatek podejrzany jest o wybicie szyb w 14 samochodach. Nieletni trafił już do schroniska. Natomiast w Kędzierzynie-Koźlu 3 dziewczyny w wieku 15-16 lat pobiły rówieśnicę. I w tym przypadku sprawa została skierowana do sądu rodzinnego.

- Zdarzenia te pokazują, jak ważne jest poświęcanie uwagi dzieciom i nastolatkom - mówi nadkom. Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Często to właśnie nadmiar wolnego czasu pozwala im eksperymentować. Mając wiedzę z kim się spotykają, gdzie chodzą i co robią, możemy zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.

Podczas wakacji na Opolszczyźnie utonęły 4 osoby, dla porównania, w roku ubiegłym były trzy utonięcia. Mundurowi z nyskiego oraz turawskiego ogniwa wodnego na ponad 375 skontrolowanych sterników, zatrzymali pięć osób, które pływały sprzętem motorowym, będąc pod wpływem alkoholu.

Policyjni wodniacy w 13 akcjach udzielili pomocy 19 osobom. W lipcu wspólnie z ratownikami uratowali załogę łodzi żaglowej, która wywróciła się na jeziorze turawskim. Okazało się, że ratunek nadszedł w ostatniej chwili. Mundurowi zauważyli wywróconą łódź kilkadziesiąt metrów od brzegu. W wodzie znajdowały się dwie osoby. Fala była wysoka, a rozbitkowie nie potrafili samodzielnie dopłynąć do brzegu, ani wejść na pokład. Funkcjonariusze wyciągnęli ich z wody i udzielili niezbędnej pomocy.

Policjanci obecni też byli na wszystkich drogach regionu.

- Niestety, pomimo naszych licznych apeli, licznych kontroli i kampanii poświęconych bezpieczeństwu, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy stwarzają niebezpieczne sytuacje na naszych drogach - mówi Marzena Grzegorczyk. - Główną przyczyną wypadków jest nadal nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość.

Mundurowi wodniacy zatrzymali 5 sterników na podwójnym gazie

Podczas tegorocznych wakacji, według wstępnych danych w 153 wypadkach drogowych zginęło 19 osób, a 181 odniosło obrażenia. W ubiegłym roku - w 163 wypadkach 17 osób straciło życie, a 192 zostało rannych.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.