Bezpieczeństwo jest na ostrym zakręcie. Trzeba z niego wyjść

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Jakubczak
Marek Weckwerth

Bezpieczeństwo jest na ostrym zakręcie. Trzeba z niego wyjść

Marek Weckwerth

Piesi będą mogli czuć się bezpieczniejsi na pasach. Czy rzeczywiście będą to czas pokaże. Szybkie zmiany w prawie o ruchu drogowym zapowiedział premier Morawiecki.

- Piratów na drogach trzeba wyeliminować, wyeliminować skutecznie - uzasadnia szef rządu. - Musimy zatem doprowadzić do zmian przepisów ruchu drogowego w taki sposób, żeby zmniejszyć wypadki, zmniejszyć śmiertelność na drogach. Dodał, że pod względem bezpieczeństwa na drogach jesteśmy na ostrym zakręcie. I dlatego musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach. W ostatnich latach ginie około 3 tys. osób.

Nie każdy specjalista z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego pochwala wprowadzenie bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych, obawiając się, że teraz wypadków będzie więcej. Piesi poczują się zbyt pewnie i będą wchodzić pod koła nie upewniwszy się, że rozpędzone auto zdoła na czas zahamować - argumentują.

Czytaj więcej w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Z tym pierwszeństwem na pasach, to jest tak samo jak z pierwszeństwem na przejeździe rowerowym. Po wypadku rowerzysta zawsze będzie udowadniał, że przecież miał pierwszeństwo, a mimo to potrącili go. Zgadza się, ale pojazd uprzywilejowany także ma pierwszeństwo, jednak widząc, że jeden z uczestników ruchu go nie przepuszcza, to mimo wszystko nie powinien wjeżdżać na skrzyżowanie, bo w razie czego to właśnie on dostanie mandat. Pierwszeństwo nie zwalnia z myślenia i ostrożności - i rowerzyści i piesi są najmniej chronioną grupą uczestników ruchu drogowego, nie chroni ich ani skorupa samochodu, ani tym bardziej poduszka powietrzna, czyli po prostu w razie kolizji walczą co najmniej o zdrowie, a w najgorszym przypadku nawet i o życie. I jedni i drudzy powinni zawsze o tym pamiętać przecinając swoją drogę poruszania się z drogą samochodu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.