Pamiętam pewną nastolatkę, miała około 15 lat, była bardzo przygnębiona. Kiedy rozpocząłem modlitwę, powiedziała coś wulgarnego i mnie odepchnęła. Pokropiłem ją wodą święconą, a wtedy z jej gardła wydobył się nieludzki krzyk. Egzorcysta w takiej...
W jednej z moich ulubionych książek z dzieciństwa – „Profesor Gąbka i latające talerze” bohaterowie znani z wcześniejszych części sagi budzą się w jednej z tatrzańskich jaskiń po kilkuset latach snu. Jest połowa lat 70. Kraków w niczym nie...
Obchodzimy czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. 40 lat to z grubsza tyle, ile dzieliło stan wojenny od kampanii wrześniowej. Dla pokolenia tzw. millenialsów, urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku, wydarzenia z grudnia 1981 roku są...
Dopiero cośmy skończyli w krakowskim Mocaku dyskusję z wielkim polskim artystą Leonem Tarasewiczem, pewnie najważniejszym z żyjących malarzy. Ja napiszę „polskim”, ale on powiedział o sobie, że jest Białorusinem i nawet mniejszość białoruską...
"Nawet gdyby się okazało, że nie złamano tam prawa, to etycznie jest w niej tyle zła, że trudno uwierzyć, żeby Łukasz Mejza miał jakiekolwiek szanse na przyszłość w polskiej polityce".
W środę wybuchła w Niemczech afera wokół rzekomych przygotowań do zabójstwa premiera Saksonii Michaela Kretschmera.
Przy niewielkim wzniesieniu w Przesławicach koło Krakowa od dawna wyorywano ludzkie kości. Mieszkańcy mówili, że to dawny cmentarz ariański. Archeolodzy wreszcie mają szansę to sprawdzić.
W minioną sobotę Rada Krajowa Platformy zebrała się w Warszawie, aby przekonać samą siebie, że kiedyś będzie jeszcze zdolna powrócić do władzy. Zaczęło się od kłamstw w rodzaju: „Polska jest na czele wszystkich najbardziej ponurych rankingów”. A...
Oszuści z Warszawy wyłudzili od starszej mieszkanki Krakowa 578 tys. zł.
Kraków zrobił w walce ze smogiem najwięcej w Polsce – a mimo to w kolejnym sezonie grzewczym mieszkańcy zmuszeni są wdychać gigantyczne ilości pyłów i rakotwórczego benzo(a)pirenu. Czyja to wina? Andrzej Guła z Alarmu Smogowego naprawdę się...
“Kto kontroluje przeszłość, ten ma władzę nad przyszłością” napisał kiedyś George Orwell w głośniej powieści pt. “Rok 1984”. Szczególnie to zdanie, ale pewnie i inne pojęcia, które wprowadził w obieg angielski pisarz m.in. Wielki Brat,...
Obawiam się, że do połowy obecnego wieku Europa wciąż nie będzie w stanie zniwelować zniszczeń dokonanych przez Angelę Merkel. Lata jej kanclerstwa odcisnęły tak znaczące piętno na Starym Kontynencie, że niepokojami targana jest zarówno Katalonia,...
„#ideologiamozila” – to tytuł nowej płyty Czesława Mozila. Z okazji jej premiery piosenkarz opowiada nam jak zmieniło go małżeństwo.
Bierze stary modlitewnik i wraca do początku. Do litanii, oberka, obrzędu. - Może to ucieczka, schronienie przed rzeczywistością, która jest nie do ogarnięcia - zastanawia się Andrzej Stasiuk. - Do pamięci, do podświadomości, może do źródeł...
Na zimowy chłodek i świąteczny odpoczynek poleca się Wam nowy numer Strony Kobiet.
Na zimowy chłodek i świąteczny odpoczynek poleca się Wam nowy numer Strony Kobiet.
Tańcząca w Prima Akademii Tańca Agnieszki Wójcik-Dziadosz grupa kobiet 31 plus, tzw. „Matki Wariatki”, wywalczyła srebrny medal podczas Mistrzostw Świata „IDO World Championshops balet & jazz” w Warszawie.
Naczelny Sąd Administracyjny oddala skargi bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych na bezczynność Prezydenta Miasta Bydgoszczy w sprawie finansowania oświetlenia terenów zewnętrznych znajdujących się w zasobach spółdzielni.
Kalendarz „On the Road” ze zdjęciami Bryana Adamsa to uhonorowanie międzynarodowych gwiazd muzyki od lat 60. XX wieku do współczesności, a także powrót Kalendarza po przerwie spowodowanej kryzysem Covid-19.
Krakowski Oddział IPN i „Dziennik Polski” PRZYPOMINAJĄ. 1942 r., w Prokocimiu Niemcy zakładają Julag II, obóz pracy przymusowej dla Żydów przez około pół roku funkcję kierownika obozu (Lagerführer) pełnił Ludwik Hessler, członek NSDAP i SA.
OPERACJE SPECJALNE. Tajne akcje wojskowe są jednym z narzędzi amerykańskiej polityki. Prezydenci USA sięgają po nie, gdy dyplomacja nie wystarcza, a wojna to krok zbyt radykalny.
Wyjeżdżamy, żeby odnaleźć siebie. Poznajemy różne miejsca, żeby w końcu wrócić do samego siebie.
Mojego syna utraciłam w październiku 2019. Był długo wyczekiwanym dzieckiem. Przez sześć lat leczyłam się na niepłodność. Jego strata była dla mnie straszna. Obecnie jestem w czasie przeżywania drugiej żałoby po stracie mojego dziecka przed...
Jeden z największych działających we Wrocławiu browarów rzemieślniczych - Profesja - został wchłonięty przez Mazurską Manufakturę. Główny piwowar Browaru Profesja po tym połączeniu, mówi nam o odrodzeniu wrocławskiego warzelnictwa.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2022 roku będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia 500 + tylko w formie elektronicznej.
Pokłóciło się dwóch sąsiadów. Jeden oskarżał drugiego o kradzież kompotów z piwnicy. Tak się między panami zaogniło, że sprawa trafiła do sądu. Podobnych historii jest więcej. Dane z sądów to potwierdzają.
We wtorek (14 grudnia) odbyła się konferencja prasowa ws. programów „Ekoszkoła” i „Ekoprzedszkole”. Dotyczyła ona rozpoczęcie prac budowlanych w ramach termomodernizacji bydgoskich placówek oświatowych.
11,5 proc. Polaków nie ma rachunku bankowego. Mamy za to duże zaufanie do gotówki. Ponad 30 proc. Polaków w związku z pandemią koronawirusa zmieniła swoje zwyczaje zakupowe. Tak wynika z raportu „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r.”, kilka dni...
Czeka nas kolejny rok zastoju w oddziale Muzeum Wojsk Lądowych w Osówcu w Bydgoszczy. Zgromadzono tam masę unikatowego ciężkiego sprzętu, którego normalnie nie można zobaczyć. Resort obrony narodowej nie znajdzie na inwestycje w muzeum ani grosza.
Zima to trudny czas dla ptaków. Pamiętajmy, by je dokarmiać, ale w rozsądny sposób. I absolutnie nie rzucajmy im chleba.
Aż 43 zgłoszenia wpłynęły na jeden z najważniejszych i największych konkursów w woj. śląskim związanych z ochroną środowiska - Zielone Czeki. Kapituła Zielonych Czeków już wie, kto je zdobędzie, ale laureatów poznamy do końca grudnia.
W szkołach województwa śląskiego powstają kolejne Zielone Pracownie. Wyglądają rewelacyjnie, a uczniowie lubią w nich eksperymentować.
To nie był największy i najdłuższy strajk, ale przeszedł do historii, bo władza siłą stłumiła protest. 16 grudnia mija 40 lat od pacyfikacji gorzowskiego Ursusa.
Moja partnerka, dobiegając do czterdziestki, obsesyjnie wręcz pragnie mieć dziecko, ja - srodze doświadczony przez los - nie wyobrażam sobie, że mógłbym jeszcze kiedyś być ojcem.
Kanapa w rowie, stary telewizor i opony w lesie - pola i łąki toną w odpadach. Zaśmiecanie miejsc publicznych ma być surowiej karane, zapowiedział Jacek Ozdoba - wiceminister klimatu i środowiska. Co miał na myśli?
Fragmenty książki pt. “Nikczemność i honor. Stan Wojenny w 100 odsłonach”, autorzy: Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, Ks. Michał Damazyn, Wydawnictwo Biały Kruk - Kraków 2021.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.