Ekologizm to wydmuszka, ideologia, w której człowiek nic nie znaczy, a najważniejsza jest Ziemia – mówi ks. Zbigniew Gwiazdowski, kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku.
Zima w miniony weekend jeszcze nie zbliżyła się do Podlasia, więc wybrałem się do Rajgrodu, miasteczka urokliwego, choć czekającego na wielkie odkrycie.
- Brakuje wiedzy, także specjalistom. Pewna pani psycholog zapytała, jak mogę oczekiwać, że ludzie będą mnie traktować jak chłopaka, skoro jestem dziewczyną - mówi Feliks Łosiński, który przed sądem będzie walczył o korektę płci.
Pierwsza wzmianka o Polskiej Cerekwi pochodzi z 1337 roku. Jak podają źródła, już w średniowieczu istniał tu murowany zamek. Zbudowany z kamienia i cegły otoczony był fosą nad którą znajdował się zwodzony most. W późniejszym czasie budowla została...
Wszystkie serwisy informacyjne podają zatrważające informacje o koronawirusie. Wydaje się, że świat skoncentrowany jest wyłącznie na rozprzestrzenianiu się tej epidemii. Nic nowego w tej obawie przed chorobą, której nie potrafimy leczyć. Tak było...
Studiowała wychowanie fizyczne, ale to z gotowaniem wiąże swoją przyszłość. I choć pochodząca z Grajewa Ania Łempicka ma dopiero 26 lat, doszła do półfinału jednego z najpopularniejszych programów kulinarnych w Polsce. Jej zmagania w kuchni...
Czy Pogoń Szczecin pierwszy raz w historii zostanie mistrzem Polski? Szanse ma duże, ale konkurentów jest sporo.
Po 47 latach Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Dla podróżujących większe zmiany mogą pojawić się dopiero w 2021 roku.
Pasja zrodziła się z miłości do piękna i regionu. Marta Tkaczyk łączy tradycję z nowoczesnością. Inspiracją jest Kociewie. Z okazji Światowego Dnia Kociewia będzie można wziąć udział w wyjątkowych warsztatach, które poprowadzi
Ogromny wpływ na rozwój intelektualny miasteczek na Kresach miały tamtejsze gimnazja, w których kształciła się późniejsza elita – synowie lekarzy, notariuszy, prawników, bogatych mieszczan oraz także przyszli duchowni. Gimnazja szczyciły się...
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapowiada, że recykling pierwszych statków planowany jest na przełomie 2021 i 2022 roku. Ale pod warunkiem, że podjęta zostanie pozytywna decyzja o powstaniu „Zielonej stoczni”.
Obchody trzydziestolecia legalnego działania mniejszości niemieckiej rozpoczęły się w minioną niedzielę w Oleśnie. Właśnie tamtejsza mniejszość w 1990 roku została zarejestrowana jako pierwsza - 23 stycznia.
Dokładnie 2 kwietnia, czyli już za niespełna dwa miesiące, polska administracja morska świętować będzie sto lat. To właśnie jej pierwsi urzędnicy położyli podwaliny m.in. pod budowę nowoczesnego portu w Gdyni.
W Wejherowie działa Naja Szkòła. Rodzice uczniów mówią o niej „fińska” - bo model kształcenia przypomina fiński
To już dwa tygodnie mijają, jak PO ma nowego szefa. Czyli przewodniczącego Budkę oczywiście.
Na ukryte w Borach Tucholskich ślady osady z czasów rzymskich archeolodzy trafili za pomocą lasera. Pozostałości neolitycznych budowli pod Toruniem znaleźli m.in. za pomocą zdjęć satelitarnych.
Lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Chinach nie będzie. Nie jestem zmartwiony z tego powodu, mimo że bardzo lubię „lekką”. Uznaję to za odpowiedzialną i profesjonalną decyzję, w odróżnieniu od wielu pseudoprofesjonalnych zagrań w...
To nie jest bez znaczenia, czy mamy do czynienia z żonatym księdzem, czy też nie. Klerykalizm jest rakiem toczącym Kościół. To on bezpośrednio wpływa na relacje świeccy - księża i na atmosferę pomocną (lub nie) we wspólnej drodze. Jak leczyć z...
Ile trzeba mieć dzisiaj lat, żeby nagrywane kiedyś przez pana bajki oceniać, jako własny „smak dzieciństwa”? Tak bym chciała np. powiedzieć do pana „Muszu, ty geniuszu”, a przecież nie jest to moja bajka, choć to zawołanie akurat bardzo mi się...
O jego przyszłości zdecydował rzut monetą - to dzięki niemu zamiast do Łodzi poszedł na studia do Krakowa. Tam został jedną z gwiazd Narodowego Starego Teatru. Z kolei za sprawą „Bożego Ciała” teraz zaczyna swoją karierę w kinie.
Urząd Miasta Łodzi ogłosił przetarg na zakup zestawu ratownictwa: agregatu zasilającego, pompy hydraulicznej, zestawu węży itp. Sprzęt ten trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej Łódź-Wiskitno, która na początku roku została okradziona.
Drożejący prąd może „położyć” ekonomikę transportu elektrycznego. W Szczecinku z tego „paliwa” korzysta głównie 10 miejskich autobusów.
Kamila Andrzejak-Wasilewska w tym roku, w maju wyda swoją pierwszą książkę. Młoda krośnianka jest bardzo otwarta, ponieważ w swojej powieści dzieli się własnymi doświadczeniami seksualnymi. Krytyki się nie obawia. Uważa, że seks nie powinien być...
Ponad 10 lat temu rozgorzały dyskusje na temat kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie gmin Gubin i Brody. W 2009 odbyło się referendum, gdzie większość mieszkańców opowiedziała się przeciwko inwestycji. Temat przez lata do końca nie...
Mieszkańcy boją się, że przez budynek, nie będą mieć w domu światła.
Dotarliśmy do kolejnych osób, które zainwestowały w akcje spółek skarbu państwa za pośrednictwem Polskiego Domu Finansowego i nie odzyskały pieniędzy. Sprawę bada włocławska prokuratura.
Rozmowa z dr Martą Sochocką, adiunktem w Laboratorium Wirusologii, w Zakładzie Immunologii Chorób Zakaźnych, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. L. Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.
Z serca Międzyrzecza zniknęły dwa wielkie, przepiękne drzewa. - Serce płacze i żal ogromny - pisze Basia. - Wielka szkoda - dodaje Paulina. - Trudno opisać, co czuję - przyznaje Anna.
Trwają intensywne prace nad rewitalizacją drugiej części parku w centrum Żar. Czy uda się go zakończyć do marca?
Co dalej z mandatem Janusza Rewersa?
- Jeśli w Gorzowie będzie dobrze się działo, to i w gminach będzie się działo. Samorządy z północy Lubuskiego w jednym szeregu stają do walki o swoje.
Uniwersytet III Wieku działa w Kargowej od 14 lat. Emeryci przyznają, że dzięki temu przeżywają swoją drugą młodość. Współpracują z seniorami z Niemiec, szkolą swój warsztat językowy i… Zdobywają nagrody!
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.