W leśnictwie Cieszyny drzewa rosną wysoko, jak napoleoński żołnierz leży głęboko. Między nimi żyją daniele, sarny i wilki.
Czy są bezpieczne tematy, które nie grożą scysją w rodzinnym gronie? Nie ma. Bo chodzi o nasze podejście do ludzi, z którymi dziś siądziemy do stołu.
Systematyczny rozwój miasta, niepokoje społeczne, polityczne kłótnie, nawałnice, które oszczędzą Bydgoszcz - to wszystko może się zdarzyć w 2019 r.
Sto lat temu, u progu niepodległości, w pruskiej Bydgoszczy wyniszczonej I wojną, panowała bieda. Ale o prezentach pamiętali wszyscy.
Krzysztof Drozdowski i Piotr Jerzykowski są autorami istotnej dla Bydgoszczy książki pt. „16 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera 1918-1939”. Książka już jest w sprzedaży.
W zdewastowanym i zaniedbanym obecnie budynku po byłej „Jutrzence” powstaną eleganckie mieszkania. Nowy właściciel ma już projekt.
O północy w Wigilię Krzysztof Kaganiec zasiądzie przed organami katowickiej archikatedry i monumentalny głos organów, około trzech tysięcy piszczałek, poniesie daleko kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Zachęci ludzi do śpiewu, bo z tym naszym śpiewem...
Świąteczne dania są w większości wegetariańskie: barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kutia. Czasem prostym podejściem można zrobić święta wegańskie, nawet się tym nie chwaląc - mówi Maciej Otrębski z Krakowa, weganin i działacz...
Rada Powiatu uchwaliła już budżet na 2019r. Dochody powiatu mają wynieść 101 mln 318 tys zł (w tym dochody majątkowe 3 mln 849 tys. zł), czyli o 4,3 proc. więcej niż rok temu planowano na 2018 r. Ponad połowa zostanie wydana na oświatę.
- Uprawianiu historii kobiet ciągle towarzyszy obawa, że to nie nauka, ale feministyczna propaganda - mówi Anna Kowalczyk, autorka książki „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”.
Jak polscy legioniści obchodzili swoje pierwsze święta na obczyźnie, na froncie, dowiadujemy się z pamiętnika pułkownika Jana Brzezińskiego. Do rodzinnych archiwów legionisty dotarł Adam Wojnar.
Pamięta pan, jak Czerwone Gitary śpiewały przed laty piosenkę o składaniu sobie życzeń? Tych świątecznych, co to „Niebo - ziemi, niebu - ziemia, Wszyscy - Wszystkim ślą życzenia”? A my dziś jesteśmy tak zasypywani propagandą sukcesu, że nawet...
Często spotykam osoby, które muszą zmagać się z wieloma przeszkodami, aby móc uprawiać sport. Doskonale ich rozumiem, bo sama przeszłam tę drogę. Staram się być dla nich inspiracją - mówi pingpongistka Natalia Partyka. Właśnie zdobyła tytuł...
Na skromnym grobie ojca Władysława Gurgacza na Cmentarzu Rakowickim napisano „Attritus pro Deo et Patria”. Wolne tłumaczenie łacińskiej sentencji brzmi „Zdeptany dla Boga i Ojczyzny”. Trudno o słowa, które lepiej oddałyby historię jezuity,...
Nieźle namieszała im w głowach. Nadieżda Mosart sprawiła, że każdy z bohaterów tej historii niespodziewanie dla siebie odbył swoją osobistą terapię. Mikołaj Długosz, znany warszawski fotograf, wybrał się np. w sentymentalną podróż do dzieciństwa i...
Na słabo oświetlonych przejściach dla pieszych przy drodze krajowej nr 20, dochodzi do wielu groźnych wypadków. Gmina i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie mogą się dogadać, kto ma zamontować dodatkowe lampy.
O szczęściu rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek, kierownikiem Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
O tym, jak rodzi się człowiek, o niesamowitej więzi matki z noworodkiem i nadzwyczajnych zdolnościach „nowego człowieka” rozmawiamy z prof. Ryszardem Lauterbachem, kierownikiem Oddziału Neonatologii Collegium Medicum w Krakowie.
Ks. Krzysztof Matuszewski, doktor teologii duchowości, psycholog, adiunkt w Katedrze Nauk o Rodzinie Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach, mówi, co mu się podoba w świętach Bożego Narodzenia.
Kilkadziesiąt paczek wysokiej jakości karmy weterynaryjnej i leczniczej przynieśli w weekend łodzianie do schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Marmurowej.
Rozmowa z Iloną Gołębiewską - pisarką, której powieści rozeszły się w nakładzie kilkuset tysięcy egzemplarzy
W Chartowie stoi obelisk, a na nim tablica z wygrawerowanymi nazwiskami spadochroniarzy, których zrzucono tu w 1944 r. Mieszkańcy czcili obelisk. Okazało się jednak, że jedno z nazwisk jeszcze raz zapisało się w historii. Ten „bohater” był też...
Muzeum Kresowe w Żarach porywa w niezapomnianą podróż. Każdy z kustoszy snuje niesamowite opowieści o miastach, słynnych budowlach, sławnych postaciach, ludziach zwykłych niezwykłych.
Dziś dobrze wie, że warto spełniać swoje marzenia. Nieważne, w jakim momencie swojego życia się jest. Nieważne, ile się ma lat. Warto podążać za swoimi pasjami. By być szczęśliwą. I tym szczęściem dzielić się nie tylko z najbliższymi.
Mijający rok przyniósł w regionie sporo wyjątkowych wydarzeń. Postanowiliśmy wybrać najciekawsze i przypomnieć je w formie specjalnego - i czysto subiektywnego - zestawienia. Dziś część 1.
Rocznie marnujemy dziewięć ton żywności. Wyrzucaniu jedzenia do kosza sprzyjają święta. Wojciech Grabczewski stworzył we Włocławku punkt, w którym można zostawić produkty spożywcze.
Boże Narodzenie jest jednym z najbardziej celebrowanych świąt w czasie roku. Polacy przywiązują nadal ogromne znaczenie do tradycji i obyczajów z nim związanych.
Kilkudziesięciu pracowników manifestowało przed gmachem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. W innych miastach urzędnicy prokuratur i sądów też protestowali. Niektórzy przyszli do pracy ubrani na czarno.
Pierwszy transport medycznej marihuany do Polski liczy 7 kilogramów. Susz pochodzi z Kanady i na razie będzie dostępny tylko w niektórych aptekach.
- Obawiam się, że obecny Ojciec Święty całkowicie wyczerpie kapitał zaufania, jakim ludzie jeszcze darzą papiestwo. Mam wrażenie, że dzisiaj on mówi o rzeczach, których sam do końca nie rozumie - mówi Rémi Brague, filozof, w rozmowie z Agatonem...
Sprawca w brutalny sposób pozbawił życia czworonoga, wbijając kilkukrotnie nóż w jego ciało. Zwierzę nie skonało od razu, jego cierpienie łącznie trwało kilka godzin
„Żar Tandoori” - mała restauracja na starówce. Niedawno przeszła „Kuchenne rewolucje” i przeżywa oblężenie. Lokal prowadzi dwóch Nepalczyków z pomocą Polki Sary. Jak to się stało, że stworzyli biznes akurat w Polsce?
Wiedli życie jak z bajki. Mieszkali w malowniczym domku nad fiordem, nieopodal Oslo. Łukasz miał dobrą pracę, Basia zajmowała się ich ośmiorgiem dzieci. Byli szczęśliwi i nagle w ich rodzinną bajkę wkroczył... zły wilk, czyli norweski urząd do...
I znowu dopadła nas przedświąteczna gorączka. Temperatura wkrótce nam jednak opadnie i przyjdzie refleksja. I zaczniemy narzekać: "I po świętach" lub "I po co to było"...
Rozmowa z ks. Jarosławem Lawrenzem ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, który na misjach spędził 25 lat.
W 1936 roku po rozpoczęciu wojny domowej w Hiszpanii polski dziennikarz przedostał się za linię frontu, by przeprowadzić wywiad z przywódcą rebeliantów, gen. Francisco Franco. Rozmowa miała ukazać się tylko w jednej polskiej gazecie - „Dzienniku...
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.