Zyskali dużą ulgę dla domowego budżetu

Czytaj dalej
Fot. UM
Karolina Rokitnicka

Zyskali dużą ulgę dla domowego budżetu

Karolina Rokitnicka

Profilaktyczny program dla dzieci dociera do powiatu rypińskiego i golubsko-dobrzyńskiego.

Dzieci z Rypina i Kowalewa Pomorskiego mogą otrzymać bezpłatne szczepionki przeciwko pneumokokom. Oba samorządy w trosce o zdrowie najmłodszych mieszkańców przystąpiły do wojewódzkiego programu profilaktycznego. To już druga edycja przedsięwzięcia. W pierwszej brało udział 17 gmin, w tym Rypin i gmina wiejska Golub-Dobrzyń. Z darmowych szczepień skorzystało 1429 dzieci. Do drugiej odsłony zgłosiły się 32 samorządy. Na liście ponownie jest Rypin. Pojawia się także Kowalewo Pomorskie. Z tegorocznej edycji programu ma skorzystać 2 567 dzieci w wieku 24-36 miesięcy, które wcześniej nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i są mieszkańcami gmin, które uczestniczą w projekcie.

- Po sukcesie pierwszej edycji naszego programu, w tym roku przyłączyło się do niego niemal dwa razy więcej partnerów. Samorząd województwa pokrywa połowę kosztów wykonania szczepień w każdej z gmin uczestniczących w projekcie - informuje marszałek Piotr Całbecki.

Pneumokoki to groźne bakterie, które mogą wywołać m.in. zapalenie płuc, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, zapalenie stawów, czy sepsę. Można się przed nimi ustrzec poprzez szczepionkę. Jedna jej dawka kosztuje około 300 zł. Teraz dzieci w wieku 24-36 miesięcy mogą ja otrzymać za darmo. To efekt wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń. Jego celem jest zapobieganie inwazyjnej chorobie pneumokokowej oraz poprawa stanu zdrowia dzieci.

Gminy, które przystąpiły do projektu będą prowadzić kampanię informacyjną, współpracować z realizatorami programu oraz pokryją połowę kosztów wykonania szczepień dla swoich mieszkańców.

- Nabór uczestników oraz szczepienia przeprowadzą wybrani w drodze konkursu realizatorzy (placówki medyczne) we współpracy z gminnymi instytucjami. Nabór na realizatorów programu rozpocznie się wkrótce. Szczepienia ruszą wiosną. Całkowity koszt realizacji programu w 2016 roku to 785 tysięcy złotych. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 400 tysięcy złotych - wyjaśnia Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Szczepienia są niezwykle ważne.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.