Dominik Fijałkowski

Zwycięstwo opozycji w Inowrocławiu. Uchwała nieważna

Zwycięstwo opozycji w Inowrocławiu. Uchwała nieważna
Dominik Fijałkowski

Argumenty o łamaniu ustawy o samorządzie przyniosły efekt. Uchwała w Inowrocławiu jest nieważna.

- Otrzymałem pismo od wojewody. Informuje, że 2 czerwca wydał rozstrzygnięcie nadzorcze unieważniające uchwałę Rady Miejskiej Inowrocławia podjętą podczas kwietniowej sesji. Oznacza to, że została ona usunięta z obrotu prawnego - informuje Marek Słabiński, radny opozycji (PiS).

Przypomnijmy. Rada Miejska Inowrocławia, głosami rządzącej koalicji (Porozumienie Samorządowe i Platforma Obywatelska) przyjęła w formie uchwały sprzeciw wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce. Podczas sesji opozycja zwracała uwagę, że jest to zwykły polityczny apel. Przyjęcie go w formie uchwały łamie zapisy ustawy o samorządzie lokalnym i jest ingerencją w kompetencje należące do władz ustawodawczych państwa, czyli Sejmu RP i Senatu RP.

Opozycja zaskarżyła więc uchwałę do wojewody, zwracając uwagę, że dotyczy zdarzeń przyszłych, które w rzeczywistości nie nastąpiły, bo brak jakichkolwiek zmian w prawie samorządowym.

- Trzeba pamiętać, że uchwała nie została przyjęta przez całą radę, tylko przez grupę osób związanych z prezydentem miasta. Dokument miał dawać do ręki oręż do występowania z krytyką w całej Polsce. Dlatego opierając się na orzecznictwie WSA wystąpiliśmy do wojewody - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Marek Słabiński.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył też Andrzej Kieraj, radny opozycji z ramienia SLD. Sojusz krytykowany był za wspólne z PiS działanie przeciw podejmowaniu uchwały. - Żeby nie było niedomówień. Występujemy wspólnie nie jako przedstawiciele partii politycznych, tylko jako radni opozycji - podkreślił reprezentant lewicy.

- Jesteśmy inowrocławianami i jesteśmy opozycją. Tworzymy w Radzie Miejskiej jedną grupę, która recenzuje postępowanie prezydenta miasta i koalicji - dodał Marek Słabiński.

Działanie zjednoczonej opozycji przyniosło skutek. Jak wspomnieliśmy na wstępnie, wojewoda uznał bowiem, że uchwała przeciw zmianom prawa samorządowego jest nieważna.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.