Zwolnienie wywraca świat do góry nogami

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Mehring
Maciej Mituła

Zwolnienie wywraca świat do góry nogami

Maciej Mituła

Nagła utrata dobrej pracy to dla każdego duża dawka niepewności, która może poważnie zachwiać naszym poczuciem wartości.

Zwolnienie z pracy może być traumatycznym przeżyciem. - Im dłużej pracujemy, tym bardziej postrzegamy siebie przez pryzmat pracy. Przyjęło się uważać osoby zatrudnione za wartościowe i społecznie potrzebne. Posiadanie pracy i stabilne zarobki oznaczają akceptację otoczenia. Im dłużej jesteśmy na rynku pracy, tym bardziej postrzegamy tak siebie i innych. Do tego dochodzi poczucie przynależności zawodowej lub przywiązania do firmy - mówi Bartosz Struzik z serwisu MonsterPolska.pl.

Zwolnienie dezorientuje, bo wywraca uporządkowany świat do góry nogami. Już nie jesteśmy pracownikiem i porządnym obywatelem, który płaci podatki. Jeszcze dostajemy odprawę, jesteśmy na wypowiedzeniu, ale nasza świadomość się zmienia. Czujemy się niepotrzebni i nieudolni. Wydaje nam się, że inni widzą w nas gorszego pracownika i mniej szanują jako specjalistę.

Taka osoba cierpi na upokarzający spadek prestiżu. Jeśli dodamy do tego lęk o przyszłość i finansową niepewność, problem gotowy. Sposobem na poradzenie sobie z niepewną sytuacją jest stworzenie nowej. Trzeba ją przede wszystkim dobrze zdefiniować. - Powiedzmy sobie na początek, że jesteśmy w trakcie zmiany. Brak pracy jest czasowym etapem na każdej zawodowej drodze - radzi ekspert.

Jak to zrobić? Można zacząć od wydrukowania nowych wizytówek, na których nie będzie widniało miejsce pracy, a tylko zawód, który wykonujemy. Zmieniamy status na portalach społecznościowych. Kiedy, ktoś nas pyta o pracę, zamiast kluczyć, odpowiadamy, że jesteśmy w trakcie zmiany. I dodajemy, jakiej pracy szukamy.

Autor: Maciej Mituła

Maciej Mituła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.