Zwolenniczki Dobrej Zmiany piszą o przekrętach w sądzie

Czytaj dalej
Fot. Anna Chreptowicz
Leszek Kalinowski

Zwolenniczki Dobrej Zmiany piszą o przekrętach w sądzie

Leszek Kalinowski

Pismo pt. „Przekręty w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze” trafiło m.in. do naszej redakcji. Jak do zarzutów ustosunkował się sąd?

Autorki podpisane jako Zespół Askma Zwolenniczki Dobrej Zmiany piszą o nieprawidłowościach w oddziale gospodarczym i tzw. ustawkach trójkąta. W piśmie czytamy m.in.: „Zainteresowany przynosi sam np. trzy oferty w kopertach z różnych firm (od kumpli), dotyczące zapytania o cenę lub oferty cenowe, z których oferta zainteresowanego jest zawsze najniższa. Koperty są takie same, adresowane tą samą ręką”.

Następnie dokonuje się komisyjnego otwarcia ofert, choć „Trójkąt” z góry wie, kto wygra. Nie ma przy tym przedstawicieli owych firm. Zawsze w komisji jest jedna z pań z oddziału gospodarczego, pozostali są asystami, myślącymi że wszystko jest w porządku (...)”. Autorki ostatnio zszokowała umowa zawarta z inspektorem budowlanym na aktualizację pomiarów metrażu pomieszczeń w budynku przy pl. Słowiańskim za kwotę kilkunastu tysięcy złotych. A - wg nich - powinien to wykonać w ramach swoich obowiązków. Poza tym wykonanie zadania to koszt do 2,5 tys. zł.
- „Następstwem zawieranych umów z zainteresowanym z „Trójkąta” są różne prezenty i przysługi - piszą panie. - Nawiasem mówiąc temat aktualizacji metrażu załatwiliby studenci UZ w ramach praktyk. Prawdopodobnie ten sam tryb dotyczy umów zwieranych z inspektorem BHP...

Zapytaliśmy więc sąd. W reakcji na pismo dyrektor dokonał przeglądu postępowań w zakresie zlecenia świadczenia usług nadzoru budowlanego i usług BHP oraz sporządzenia inwentaryzacji budowlanej budynków Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Postępowania te zostały przeprowadzone zgodnie z instrukcją wydatkowania kwot poniżej 30 tys. euro tj. w drodze zapytania ofertowego. W tym trybie w celu zapewnienia konkurencyjności wysyłane są zapytania od 3 do 6 i więcej oferentów. Jak informuje prezes Sądu Rejonowego Wojciech Górniak, w przedmiotowych sprawach oferty złożono w różnych terminach, koperty różnią się wielkością i sposobem adresowania.

- Jeżeli chodzi o zarzuty dotyczące usług BHP, wskazuję, że kwota miesięcznego ryczałtu za usługi BHP i szkolenia pracowników wynosiła 615 zł brutto (w tym VAT). Z uwagi na zalecenia pokontrolne wypowiedziano umowę cywilnoprawną i przeprowadzono konkurs na stanowisko specjalisty ds. bhp w wymiarze 0,2 etatu. Od 1 lipca br. stanowisko to zostało obsadzone w oparciu o umowę o pracę z wynagrodzeniem miesięcznym 1,4 tys. zł plus dodatek stażowy 7 proc.

Co do zarzutów dotyczących zakresu prac inspektora nadzoru budowlanego, wskazuję, że zakres ten jest bardzo szeroki, nie obejmował on jednak przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej budynków. Dlatego z uwagi na przeprowadzone i planowane remonty oraz konieczność wprowadzenia bieżących danych do systemu zarządzania majątkiem przeprowadzono postępowanie o udzielenie zamówienia. Decyzja o przeprowadzeniu ww. postępowania nie była decyzją osób z oddziału gospodarczego, a samodzielną decyzją dyrektora sądu, który m.in. odpowiada za prawidłowe administrowanie majątkiem sądu (...). Aktualizacja danych była koniecznością. W postępowaniu wygrała oferta, którą jeszcze po negocjacjach udało się dyrektorowi sądu obniżyć do kwoty 8.000 zł brutto. Cena rynkowa tego typu usługi sięga 5 zł za mkw., a do inwentaryzacji było ponad 4.480 mkw. Twierdzenia, iż sąd przepłaca za te usługi są zatem nieprawdziwe - podkreśla W. Górniak. - I nie można było tego typu prac powierzyć studentom. Dokumentacja będzie służyła także projektowaniu, robotom budowlanym, naliczaniu opłat i podatków. Powinna być wykonana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. By w przyszłości wyeliminować jakichkolwiek wątpliwości dyrektor sądu zamierza wprowadzić dodatkowe zapisy w procedurach.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.