Mateusz Mazur

Związki zawodowe piszą do radnych w sprawie DPS-ów

Posiedzenie komisji polityki społecznej. Fot. Mateusz Mazur Posiedzenie komisji polityki społecznej.
Mateusz Mazur

Pracownicy socjalni z Bydgoszczy podtrzymują swoje stanowisko, sprzeciwiając się łączeniu Domów Pomocy Społecznej w jedną całość.

Przypomnijmy, że temat łączenia placówek pojawił się w ubiegłym tygodniu podczas komisji polityki społecznej. Pomysł ratusza jest taki, by trzy Domy Pomocy Społecznej, które znajdują się na terenie miasta („Jesień Życia”, „Słoneczko” oraz Promień Życia”) wraz z środowiskowymi domami samopomocy połączyć w jeden ośrodek pn. Zespół Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia. Do konsolidacji miałoby dojść 1 lipca.

Urzędnicy uważają, że rozwiązanie pomoże poprawić funkcjonowanie wszystkich placówek. - Dzięki połączeniu oferta usług może być jeszcze lepsza i bardziej korzystna. Poza tym mogę zapewnić, że nie zmienią się warunki pracy żadnego z pracowników - zapowiadała podczas czwartkowego spotkania Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent miasta.

Z pomysłem nie zgadzają się jednak bydgoskie pracownice domów pomocy i pozostałych ośrodków.

- Nie rozumiemy celu łączenia czegoś, co aktualnie dobrze funkcjonuje - mówiły pracownice na spotkaniu w siedzibie urzędu miasta.

Głos w tej sprawie ponownie zajęły związki zawodowe. Danuta Przybyło, przewodnicząca związku pracowników socjalnych z Kujaw i Pomorza w obszernym piśmie do bydgoskich radnych przekonuje, że takie rozwiązanie nie ma nic wspólnego z poprawą jakości usług pomocy społecznej.

„Powoływanie wielkiego Zespołu nie poprawi w naszej ocenie jakości świadczonych usług, ponieważ w środowisku zawsze pierwszą osobą kontaktu jest pracownik socjalny, który kieruje podopiecznym i przygotowuje dokumentację, aby następnie wydać decyzję. Obecne funkcjonowanie ŚDS-ów przy MOPS w Bydgoszczy pozwala na zapewnianie szerokiej oferty, utrzymania atrakcyjności ośrodków, ich rozwój, a także doposażenie jednostek, ponieważ nie generują one wysokich kosztów” - czytamy w piśmie podpisanym przez Danutę Przybyło.

Ponadto związkowcy poprosili przewodniczącego RM, Zbigniewa Sobocińskiego o zdjęcie projektu z obrad najbliższej sesji.

Mateusz Mazur

Dziennikarz portalu internetowego Gazety Pomorskiej www.pomorska.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.