Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Karina Obara

Związek, kariera, służbowe auto, dom na przedmieściach, dziecko - ten schemat nie gwarantuje szczęścia [rozmowa]

Jarosław Maślanek - prozaik, dziennikarz. Opublikował powieści: Haszyszopenki (2008r.), Apokalypsis ‘89 (2010r.), Ferma ciał (2015r.) oraz Góra miłości Fot. archiwum prywatne Jarosław Maślanek - prozaik, dziennikarz. Opublikował powieści: Haszyszopenki (2008r.), Apokalypsis ‘89 (2010r.), Ferma ciał (2015r.) oraz Góra miłości (2018r.). Jego opowiadania ukazały się m.in. w miesięczniku Znak oraz antologiach Autor przychodzi wieczorem (2012r.) i 2017r. Antologia współczesnych polskich opowiadań.
Karina Obara

- Zawsze istniejemy w interakcji, a obojętność, milczenie, chłód czy pogarda nie są sygnałami do rozwiązania konfliktu - mówi Jarosław Maślanek, pisarz, autor „Góry miłości”.

Po lekturze „Góry miłości” nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystkie problemy w związkach biorą się z tego, że ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać.
Jeżeli ze sobą nie rozmawiamy, pozostaje obojętność lub przemoc - począwszy od nieznośności ciszy, po psychiczną i w ostateczności, fizyczną. Podstawą związków, nie tylko rodzinnych, partnerskich, ale szerzej, międzyludzkich, jest porozumiewanie.

Porusza pan właściwie wszystkie te tematy, które uwierają wieloletnie związki: brak akceptacji, niezrozumienie, niezaspokojone ambicje, ale głównie, tak to odczytuję, samotność w związku?
Gdy brakuje porozumienia, kiedy szwankuje komunikacja, szybkość rozpadu wzrasta, z czasem zapada cisza. Zostają samotni zawieszeni w próżni. Samotność wynika z niezrozumienia, z braku dialogu, rozmowa cementuje, gdy jej brakuje, zostaje pustka, czekająca na wypełnienie, przeważnie czymś negatywnym. Samotność (w związku) jest zaczynem niszczenia jednostek. Im dłużej utrzymywane są wtedy w nim siłą, czy to przyzwyczajenia, strachu przed nowym, przemocy, kredytu, itp., tym bardziej pokiereszowane z niego wychodzą. 

Czytaj pełną rozmowę z Jarosławem Maślankiem, pisarzem, autorem „Góry miłości”.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Karina Obara

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.