Żużel, stres i strzelaniny. Żużlowcy ryzykują życie, i za to ich kochamy

Czytaj dalej
Fot. arc
Leszek Jaźwiecki

Żużel, stres i strzelaniny. Żużlowcy ryzykują życie, i za to ich kochamy

Leszek Jaźwiecki

Zawodnicy ścigający się na żużlowych torach ryzykują swoim życiem. I za to szaleństwo kibice ich kochają. Bywa jednak i tak, że wielkie dramaty następują już po wyłączeniu silników.

Lista żużlowców, którzy ponieśli śmierć na torze, jest długa, a wielkie ryzyko jest w ten sport wkalkulowane. Wielu zawodników nie wytrzymuje tej presji, odreagowuje stres w życiu prywatnym i w efekcie wpada w konflikt z prawem. Ale czasami po prostu dopada ich pech.

Najświeższy przypadek to Kenni Larsen. Jeżdżący w Falubazie Zielona Góra Duńczyk, który jeszcze niczego poważnego na torze nie pokazał, pod koniec kwietnia trafił do szpitala uniwersyteckiego w Odense z raną postrzałową głowy. Lekarze wprowadzili go w stan śpiączki farmakologicznej. Jedna z wersji mówiła, że został postrzelony przez swojego mechanika podczas zabawy w ogrodzie, sugerując, że obaj panowie bawili się dość upojnie. Inna, że 27-letni żużlowiec chciał popełnić samobójstwo. Zdecydowanie zaprzeczyła temu mama Larsena, mówiąc, że był to zwyczajnie nieszczęśliwy wypadek. Ten rozdźwięk musi rozstrzygnąć duńska policja.

Stan Larsena po przewiezieniu do szpitala lekarze ocenili jako krytyczny. Kula z wiatrówki przeszła z boku głowy przez skroń i zatrzymała się przed drugą skronią. Zawodnik przeszedł jednak pomyślnie dwie skomplikowane operacje i szybko odzyskał świadomość. Po wybudzeniu ze śpiączki stwierdził, że nie pamięta przebiegu feralnego zdarzenia.

Duńczyk ma szansę, by wrócić na tor, nie wiadomo czy taką szansę będzie miał inny zawodnik z Zielonej Góry, Artiom Wojdakow. Utalentowanemu Rosjaninowi wróżono wielką karierę, porównywano go do Australijczyka Darcy’ego Warda. Już jako 16-latek (w Turbinie Bałakowo wypatrzył go Piotr Protasiewicz) motocykl miał opanowany niemal do perfekcji. Wyprawiał na nim cuda.

- Ma wielkie szanse zostać mistrzem świata - zgodnie twierdzili eksperci.

Rosjanin nie miał jednak łatwego charakteru. Nie pomogły rozmowy dyscyplinujące. Nastolatek szybko popadł w konflikt z prawem. Będąc pod wpływem alkoholu spowodował wypadek śmiertelny. Trafił do kolonii karnej. Kilka tygodni temu Wojdakow po kolejnej awanturze został postrzelony na ulicy w Bałakowie w klatkę piersiową. Trafił do szpitala w ciężkim stanie. Lekarze uratowali mu życie, ale nie wiadomo przezwycięży swoje słabości, by na motocyklu powalczyć jeszcze o punkty na żużlowym torze.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Leszek Jaźwiecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.