ZUS napisze list, że nie zapłaci za chorobowe

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Agnieszka Domka-Rybka

ZUS napisze list, że nie zapłaci za chorobowe

Agnieszka Domka-Rybka

Ponad pięć tysięcy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na Kujawach i Pomorzu ma 20 mln zł długu w ZUS.

- W najbliższym czasie otrzymają od nas pisma, a w nich wyliczenie zaległych składek - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Przedsiębiorcy powinni je dokładnie przeczytać. Podana kwota niedopłaty składek po 1 stycznia 2018 roku będzie miała przykre konsekwencje.

Od przyszłego roku płatnicy zaczną opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia oraz fundusze jednym przelewem na jeden rachunek. Wpłata zostanie automatycznie podzielona na wszystkie ubezpieczenia i fundusze począwszy od najstarszego zadłużenia. Nowe zasady rozliczeń będą miały wpływ na podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Jeśli przedsiębiorca ma zadłużenie na koncie, ZUS rozliczy wpłaty składek na najstarsze zaległości. Wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki.

- Brak pełnego i terminowego pokrycia składek na ubezpieczenia społeczne będzie skutkował brakiem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a to oznacza, że jeśli przedsiębiorca zachoruje, nie otrzyma zasiłku chorobowego - ostrzega Michałek.

W listach klienci znajdą informację, że tylko spłata zadłużenia i odsetek za zwłokę oraz terminowe regulowanie bieżących składek zagwarantuje płatnikowi pozostanie w ubezpieczeniu i utrzymanie prawa do świadczeń krótkoterminowych. Dowiedzą się także o możliwości wystąpienia z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty. Podpisanie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty do końca grudnia 2017 r. oraz regulowanie należności gwarantuje, że wpłaty przekazywane po 1 stycznia 2018 r. będą rozliczane na składki bieżące i na raty, co umożliwi pozostanie w dobrowolnym chorobowym.

Przedsiębiorcy, którzy mają zadłużenie w ZUS, mogą liczyć na pomoc doradcy ds. ulg i umorzeń. Przedstawi najdogodniejsze formy regulowania zadłużenia oraz pomoże w przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty.

Od października br. ZUS będzie informować płatników o ich indywidualnym rachunku bankowym tak, aby do końca roku ta informacja trafiła do wszystkich. Jeśli ktoś ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, po zmianie tam właśnie znajdzie swój numer rachunku składkowego (w zakładce „Płatnik”). Jeżeli do końca grudnia br. nie otrzyma z ZUS informacji o numerze rachunku składkowego, powinien skontaktować się z placówką ZUS albo z Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00). W 2018 r. bez informacji o numerze rachunku składkowego przedsiębiorca nie opłaci składek.

Tymczasem niektórzy regionalni przedsiębiorcy, którzy przebywają na zwolnieniu, skarżą się na wzmożone kontrole ZUS. - Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami prowadzimy kontrole płatników składek - wyjaśnia rzecznik. - Podczas nich oceniamy, jak płatnicy wywiązują się z obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Kontrole są bardziej nacelowane na nieprawidłowości. ZUS prowadzi je w oparciu o przeprowadzoną analizę ryzyka. Inspektorzy w pierwszej kolejności odwiedzają przedsiębiorców, u których ryzyko nieprawidłowości jest największe. Jednym z kryteriów wyznaczania do kontroli jest zagrożenie przedawnienia składek.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.