Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Zupełnie nowe trendy w wiązaniu krawatów

Jedno z zadań polegało na poprawnym zawiązaniu krawatów. Tylko trzem drużynom udało się to zrobić prawidłowo. Fot. ZSO nr 1 Jedno z zadań polegało na poprawnym zawiązaniu krawatów. Tylko trzem drużynom udało się to zrobić prawidłowo.
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Uczniowie bydgoskiej „jedynki” sprawdzili swoją wiedzę z savoir-vivre. Dzięki temu już wiedzą jak poprawnie zjeść małże i pisać maile.

Dwie nauczycielki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 postanowiły zorganizować nietypowy konkurs dla uczniów. Przepytały ich z obowiązujących zasad dobrego wychowania. W projekcie „Savoir-vivre nie tylko w teorii” wzięło udział 10 trzyosobowych drużyn. - Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące m.in. tego jak prawidłowo powinno się jeść małże i o czym należy pamiętać, gdy wybieramy się na przyjęcie - mówi Elżbieta Bsufka, nauczycielka wiedzy o kulturze i współorganizatorka konkursu. - Jedna z części dotyczyła netykiety i odpowiednich zachowań w sieci. Tutaj uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze i większość znała poprawne odpowiedzi.

Wiedzieli, że pisząc maile nie należy nadużywać wielkiej litery i nie wolno kierować się stereotypami. Zaskakujące może być to, że młodzież nie potrafiła rozpoznać wszystkich emotikonów, które pojawiają się w komunikatorach społecznościowych. Nawet sami uczniowie byli tym faktem zdziwieni.

Zespoły musiały także poprawnie zawiązać krawat. - Tą czynność wykonały dobrze tylko trzy drużyny - opowiada Bsufka. - Powstały za to zupełnie nowe trendy. Co ciekawe ci, którym się to nie udało, po powrocie do domu poprosili rodziców o udzielenie wskazówek.

Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany, a o zwycięstwie decydowały pojedyncze punkty.

- Zdecydowałyśmy się wyróżnić dwie klasy, które najlepiej sobie poradziły - opisuje współorganizatorka. - Miała to być forma zabawy, a nie sprawdzian wiedzy.

Z zadaniami najlepiej uporały się klasy drugie z gimnazjum i liceum.

Była to już druga edycja konkursu. - Ubiegłoroczna cieszyła się ogromną popularnością - mówi Bsufka. - Dlatego postanowiłyśmy na stałe wprowadzić ją do kalendarza szkolnych imprez. W przyszłym roku również planujemy taki projekt. Tym bardziej, że nasza młodzież chętnie w nim uczestniczy. Sami uczniowie uznali, że pytania ich nie zaskoczyły tak bardzo.

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.