ZST w Białymstoku. Uczniowie jak wynalazcy. Stworzyli Syzyfa i mebel miejski

Czytaj dalej
Magdalena Kuźmiuk

ZST w Białymstoku. Uczniowie jak wynalazcy. Stworzyli Syzyfa i mebel miejski

Magdalena Kuźmiuk

Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr rozpoczęła przegląd projektów badawczo-wdrożeniowych, których autorami są uczniowie szkół zawodowych. Aż cztery projekty zaproponowała młodzież z Zespołu Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku.

Cieszymy się z tego, że tworzymy projekt, który pomoże mieszkańcom. Tym potrzebującym, którzy przechodzą rehabilitację w placówkach rehabilitacyjnych, inni będą mogli wypróbować sprzęt na świeżym powietrzu - mówi Wojciech Kiertowicz, uczeń drugiej klasy Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku.

Mowa o urządzeniu do ćwiczeń, które dostała imię Syzyf.

- To urządzenie, które łączy rower z bieżnią do biegania. Chodząc po bieżni, powodujemy to, że koła zaczynają się obracać - tłumaczy Mateusz Pugacewicz.

Uczniowie - pod okiem opiekuna Andrzeja Grzędzińskiego - nad projektem Syzyfa pracowali przez kilka miesięcy. Pracowali bardzo chętnie, nawet do późnych godzin nocnych.

- Syzyf jest to mobilne urządzenie sportowo-rehabilitacyjne, które powstało na bazie skonstruowanego przez nas w ubiegłym roku biegoroweru. Zainteresowanie biegorowerem skłoniło nas do dalszej pracy nad konstrukcją - wyjaśnia Andrzej Grzędziński.

Syfyz został właśnie zaprezentowany w Białostockiej Fundacja Kształcenia Kadr, która przez przegląd projektów wdrożeniowo-badawczych, chce nagrodzić najlepsze pomysły grantami pieniężnymi w wysokości 5000 złotych. O pieniądze walczy 13 szkół zawodowych m.in. z Białegostoku, Łap, Czarnej Białostockiej.

- Jednym z celów projektu jest zachęcenie uczniów szkół zawodowych do współpracy z uczelniami wyższymi - podkreśla Justyna Żynel-Etel z Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr.

W tym roku Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku zgłosił do projektu cztery innowacje. Oprócz Syzyfa, o grant walczą także zbudowane ze złomu komputerowego tanie urządzenie CNC, które będzie mogło być wykorzystywane do nauki zawodu, wielofunkcyjny mebel miejski, a nawet receptura gastronomiczna - pasztet o obniżonej zawartości mięsa, które zostanie zastąpione cukinią .

- Z mebla miejskiego będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. Będzie służył zarówno do odpoczynku, ale również do pracy na laptopie, konsumpcji posiłku, czytania książki, rozmowy przez telefon czy jako stojak rowerowy - wymienia Jan Prymak, kierownik szkolenia praktycznego, który współtworzył projekt.

Uczniowie z niecierpliwością czekają teraz, jak komisja oceni poszczególne projekty. Formą wsparcia dla nich ze strony BFKK nie będą jedynie granty, ale również m.in. spotkania z doradcą kompetencyjnym, staże zawodowe czy zajęcia przygotowujące do podjęcia studiów.

Magdalena Kuźmiuk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.