Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zrobimy zakupy w dwie niedziele, a może i w każdą

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Agnieszka Domka-Rybka

Zrobimy zakupy w dwie niedziele, a może i w każdą

Agnieszka Domka-Rybka

Od początku tego roku tylko ostatnia niedziela miesiąca jest handlowa. Jest jednak szansa na to, że wrócą dwa takie dni w miesiącu, a całkowity zakaz nie wejdzie w życie.

„Dokonujemy właśnie przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa miała na mniejsze sklepy, większe sklepy, rodzinne, ale przede wszystkim na ludzi” - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział, że „w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem”.Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii zapytana w radiu RMF FM o możliwe rozluźnienie przepisów o zakazie niedzielnego handlu, powiedziała, że "nie ma takiej sytuacji, w której pod wpływem danych nie zmienia się wcześniej podjętych decyzji".

Korzystają dyskonty i stacje benzynowe

Ponadto, zgodnie z analizą ekspertów z Biura Analiz Sejmowych, obecna jedna niedziela na zakupach w miesiącu i zamknięcie sklepów we wszystkie takie dni od przyszłego roku, to rozwiązania niekoniecznie pożądane przez społeczeństwo.

Według informacji "Wiadomości Handlowych", eksperci z BAS sugerują, by zrezygnować z trzech niedziel objętych zakazem i wycofać się z dalszego zaostrzania przepisów, czyli z całkowitego zakazu.

Więcej o sprawie przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

A ja zauważyłem jeszcze jedną prawidłowość - w niedziele handlowe w super i hipermarketach jest zdecydowanie o wiele mniej klientów jak było przed zakazami, a tym bardziej w inne dnie tygodnia. Za to o wiele więcej jest klientów w piątki, a szczególnie w soboty, aż trudno się poruszać po sklepie, a i przy kasach są kilometrowe kolejki. Kiedyś gdzieś czytałem, że powodem jest jednak przyzwyczajenie do "nowego" oraz niepewność, czy aby na pewno w tą niedzielę będzie otwarte, ponieważ tylko w nielicznych kalendarzach wydrukowano dodatkowe znaczki na przykład koszyka lub inne oznaczenia.

Poza tym widać dobitnie, że znów po raz kolejny życie zweryfikowało założenia teoretyczne oraz planowane / spodziewane ułatwienia i wsparcie dla niektórych grup. Socjologia ludzka jest nieprzewidywalna i chyba nawet najlepsi profesorowie z tej dziedziny nie przewidzieli tego, że poza zwykłym i chyba z góry przewidywanym niezadowoleniem ludzi z tych ograniczeń są jeszcze inne aspekty. Przede wszystkim właściciele sklepów nie pozwolą sobie na spadek wpływów i zaczną szukać wszelkich możliwych sposobów, dziur prawnych (patrz punkty pocztowe w Żabkach) na ominięcie zakazu. No i tak się stało, a przecież jak na początku wielokrotnie słyszałem podstawą i głównym powodem zmian miało być danie wolnego w niedziele pracownikom handlu oraz zmuszenie ludzi / klientów do spędzania więcej czasu z rodziną. A tu jak widać praktyka i rzeczywistość rozminęła się z teorią.

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.