Justyna Trawczyńska

Zostaw swój jeden procent we Włocławku

Lista organizacji jest długa. Na zdjęciu: Sylwia Wojciechowska, dyrektor Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Fot. Wojciech Alabrudziński Lista organizacji jest długa. Na zdjęciu: Sylwia Wojciechowska, dyrektor Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
Justyna Trawczyńska

Tylko 350 tys. złotych trafiło do lokalnych organizacji w 2015 roku.

W tym roku inicjatorzy akcji „Jeden procent zostawiam we Włocławku” liczą, że lokalne stowarzyszenia będą mogły dostać wsparcie na wyższym, niż roku temu, poziomie.

Akcja ma na celu przekazanie jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz włocławskich organizacji pożytku publicznego. Do udziału w akcji zachęcają urząd miasta, Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

- Nasze włocławskie organizacje robią wiele dobrego dla lokalnej społeczności - mówi Dominik Cieślikiewicz, inicjator przedsięwzięcia. - Posiadają najlepsze rozeznanie, co jest włocławianom potrzebne, a jednocześnie ich bliskość sprawia, że szybko i skutecznie docierają do włocławian. To nic nie kosztuje, a możemy pomóc.

Od kilku lat można przekazać jeden procent należnego podatku organizacjom pozarządowym ze statusem organizacji pożytku publicznego. Według informacji udostępnionych przez Urząd Skarbowy we Włocławku, w roku ubiegłym na rzecz organizacji pożytku publicznego zostało przekazane ponad 2 mln 39 tys. zł. Niestety, tylko nieco ponad 359 tys. zł trafiło do włocławskich organizacji.

Już dziś inicjatorzy zapowiadają, że zapoczątkowaną w tym roku akcję będą kontynuować.

Stowarzyszenie „Ładowarka” przygotowało wizualizację tej społecznej kampanii. - Przyrównaliśmy organizacje pożytku publicznego do rośliny, która nie może rozrastać się bez nasion. Dla organizacji tymi nasionami są pieniądze z jednego procenta podatku, dzięki którym mogą rozwijać się, wzrastać, działać - wyjaśnia Dominik Cieślikiewicz z „Ładowarki”.

O włocławskich organizacjach będzie można dowiedzieć się z ulotek, plakatów i informacji zamieszczonych na stronach internetowych. Ulotki zawierające KRS i nazwy lokalnych organizacji pożytku publicznego zostaną rozprowadzone w mieście. Materiały informacyjne będą dostępne też w ratuszu i siedzibie Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej 12 A, a także w miejskich autobusach.

Justyna Trawczyńska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwo, public relations. Pracę w charakterze dziennikarza rozpoczęłam po ukończeniu studiów. Specjalizuję się w tematach społecznych. Z Gazetą Pomorską jestem związana od 2014 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.