Żołnierze Wyklęci byli niewiele od Was starsi

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Roman Laudański

Żołnierze Wyklęci byli niewiele od Was starsi

Roman Laudański

Uczniowie klas mundurowych z regionu przyjechali wczoraj do Bydgoszczy, by z wiceministrem Bartoszem Kownackim uczcić Żołnierzy Wyklętych.

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od kilku lat, a imprezy - jak ta dzisiejsza - służą propagowaniu wiedzy - mówiła dr Kamila Churska-Wołoszczak z bydgoskiej delegatury IPN.

- Dziś niektórzy Żołnierze Wyklęci traktowani są jako bohaterowie kontrowersyjni - np. „Bury” czy „Ogień”. Tylko trzeba na nich patrzeć w szerszym kontekście - okupacja niemiecka została zastąpiona okupacją sowiecką i to były tak naprawdę działania wojenne. Przez lata PRL-u obraz Żołnierzy Wyklętych był zafałszowany, dlatego dziś musimy odkłamać tę propagandę - dodawała.

Łukasz, Szymon i Aleks to uczniowie II klasy mundurowej LO z Więcborka. - Naszą główną pasją jest wojsko i służby mundurowe. Patriotyzm jest przywiązaniem do ojczyzny, szacunkiem dla niej, a nawet śmiercią w jej obronie - tłumaczyli.

Do Bydgoszczy na spotkanie przyjechali też uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie (kierunek logistyczny). - Historię bezwzględnie trzeba znać, wiedza o Żołnierzach Wyklętych kształtuje patriotyzm - przypominała polonistka Katarzyna Walkiewicz.

- Z patriotyzmem nie można też przesadzać, bo z tego może pojawić się nienawiść do innych krajów - podkreślał Hubert, uczeń z 1 klasy z Szubina. - O Żołnierzach Wyklętych słyszałem niewiele, coś o „Ince”. Nauka w klasie mundurowej jest najkrótszą drogą do wojska. Brajan, Paweł i Eryk to też uczniowie z Szubina: - Patriotyzm jest służbą ojczyźnie, szacunkiem dla symboli narodowych. Wybraliśmy klasę mundurową przez zainteresowanie historią. Chcemy być jak ci, którzy wcześniej walczyli za ojczyznę. Jeśli chodzi o Żołnierzy Wyklętych, to jeszcze nie przerabialiśmy tematu.

Jeden z uczniów dodawał, że Żołnierze Wyklęci byli dla nas bohaterami, ale pojawiają się różne głosy na ten temat. - Coś słyszałem o mordach... - W przypadku „Burego” warto przypomnieć wyrok sądu z lat 90. „Bury” został zrehabilitowany. Do tej pory ten wyrok nie został zakwestionowany. W sentencji podkreślono, że działał w szczególnych warunkach - przypomniała dr Kamila Churska-Wołoszczak. Dodała, że przed 1 marca pracownicy IPN przeprowadzają kilkadziesiąt pogadanek w szkołach o Żołnierzach Wyklętych.

Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON: - Organizując w przeddzień święta Żołnierzy Wyklętych tę uroczystość, chcieliśmy pokazać zaangażowanie MON w kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodych ludzi. Chcemy integrować młodzież pamiętającą o polskiej historii, identyfikującą się z wojskiem. Obejmujemy opieką klasy mundurowe, by były uczestnikami tych ważnych uroczystości. Przecież Żołnierze Wyklęci byli w ich wieku lub niewiele starsi, a już musieli walczyć o niepodległość ojczyzny.

Roman Laudański

Nieustającą radością w pracy dziennikarskiej są spotkania z drugim człowiekiem i ciekawość świata, za którym coraz trudniej nam nadążyć. A o interesujących i intrygujących sprawach opowiadają mieszkańcy najmniejszych wsi i największych miast - słowem Czytelnicy "Gazety Pomorskiej"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.