Zobacz rolnicze premiery w Poznaniu

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Agata Wodzień-Nowak

Zobacz rolnicze premiery w Poznaniu

Agata Wodzień-Nowak

To impreza rolnicza dla tych, którzy lubią zaplanować przyszłość. Najnowsze maszyny, narzędzia, szeroki wachlarz sprzętu rolniczego pojawi się w halach wystawowych Międzynarodowych Targów Poznańskich. Program wypełnią spotkania, warsztaty i strefy tematyczne.

Zwiedzający będą mieli okazję poznać najnowsze rozwiązania z zakresu uprawy i hodowli, szeroką ofertę nawozów, środków do ochrony roślin, dodatków paszowych. W gronie wystawców znajdą się firmy oferujące sprzęt zootechniczny, weterynaryjny oraz artykuły związane z wyposażeniem maszyn rolniczych.

- Tegoroczna edycja targów zapowiada się bardzo okazale. Na pewno spełni pokładane w niej oczekiwania i jeszcze bardziej ugruntuje swoją pozycję wśród targów rolniczych na świecie - zapewnia Jakub Patelka, dyrektor projektu. - Liczymy, że nasi wystawcy udowodnią, iż integracja poszczególnych procesów w działalności rolniczej może mieć pozytywny wpływ na koszty, jakość produktów i kwestie ekologiczne.

Pierwszego dnia w programie jest wykład na temat energooszczędnych technologii w produkcji zwierzęcej. Również w czwartek podczas XII konferencji Bioenergia w rolnictwie uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać odnawialne źródła energii na różnych terenach Polski.

W piątek (22.01), w południe, uroczyste otwarcie Targów Polagra-Premiery oraz początek Forum Producentów Rolnych. Kolejnego dnia wykład i dyskusja: „Jak zaoszczędzić na opłatach?” oraz cykl wykładów na temat sektora przyczep i ciągników w Polsce i Europie.

Przez cały czas będą działały 4 strefy: Nowoczesnej Gospodyni, Juniora, Precyzyjnego Rolnictwa oraz strefa serwisu maszyn rolniczych. Patronat medialny nad targami sprawuje „Gazeta Pomorska”.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Rolnictwo podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. z pandemią COVID-19, wojna na Ukrainie, rynkowe gry np. ceną gazu silnie oddziałują na ciągłość i opłacalność produkcji. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczynają na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


 


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.