Joanna Pluta

Znów będą tu leczyć marihuaną medyczną

Znów będą tu leczyć marihuaną medyczną Fot. archiwum "Gazety Pomorskiej"
Joanna Pluta

Substancja ma zmniejszyć liczbę napadów padaczkowych u chorych.

Jeszcze w tym miesiącu w Bydgoszczy rozpocznie się projekt badawczy, wykorzystujący leczenie kannabidiolem (CGB), czyli pochodną marihuany, która nie ma właściwości psychoaktywnych - nie jest narkotykiem. Tym razem skorzystać z badań będą mogli pacjenci z częściową (taką, która nie powoduje utraty przytomności), częściową złożoną oraz wtórnie uogólnioną padaczką.

Przypomnijmy, latem ubiegłego roku bydgoski neurolog, dr Paweł Lisewski leczył już marihuaną medyczną, ale głównie małych pacjentów z zespołem Lennoxa-Gastauta - dziecięcą, lekooporną padaczką.

- Wtedy leczyliśmy pacjentów, którzy należeli do dość wąskiej populacji chorych - mówi Lisewski. - Teraz zajmiemy się pacjentami, którzy należą do grupy, stanowiącej około 80 procent wszystkich chorych na padaczkę, czyli takich z padaczką częściową, częściową złożoną lub wtórną uogólnioną.

Projekt badawczy ma się rozpocząć na przełomie lutego i marca. Badaniu klinicznemu w Bydgoszczy zostanie poddanych kilkunastu pacjentów. Jak informuje neurolog, ich rekrutacja jeszcze się nie zakończyła.

Badanie będzie prowadzone w dwóch fazach - najpierw tzw. podwójnie ślepej próby.

- Połowa pacjentów będzie w tym czasie dostawała lek, natomiast druga połowa placebo - tłumaczy dr Lisewski. - W fazie otwartej wszyscy pacjenci będą już przyjmowali lek. Druga faza jednak jeszcze nie jest pewna na 100 procent. Zależy od wyników pierwszej.

A jak zakończyło się poprzednie leczenie medyczną marihuaną? - Jeszcze trwa. Jak na razie wyniki są obiecujące - mówi Lisewski.

Tegoroczne badanie będzie prowadzone w przychodni przy ul. Kościuszki, a dr. Lisewskiego wspomaga w nim dr Józef Kościelniak, neurolog. Udział pacjentów w projekcie badawczym jest bezpłatny.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.