- Żnin wesprze. Ale co z innymi?

Czytaj dalej
Fot. Iwona Woźniak
Iwona Góralczyk

- Żnin wesprze. Ale co z innymi?

Iwona Góralczyk

Czy samorządy dołożą do wyposażenia strażnicy przy Dąbrowskiego w Żninie? Rozmowy trwają. Tymczasem budowa obiektu zmierza ku końcowi.

Temat niejednokrotnie podejmował starosta Zbigniew Jaszczuk: - Trzeba się spotkać z wójtami i burmistrzami. Strażacy będą przecież pomagać ludziom ze wszystkich gmin naszego powiatu - stwierdził we wrześniu ubiegłego roku.

- Na wyposażenie komendy potrzeba około 1,5 mln zł - mówił też na łamach „Pomorskiej“ 10 grudnia 2015 r. - Samo stanowisko kierowania pochłonie 540 tys. - dodał wówczas.

Do spotkania z władzami lokalnymi faktycznie doszło. Ale jasnych deklaracji wciąż brak.

Póki co starosta, po sesji Rady Powiatu, skomentował: - Ja z tych ustaleń z komendantem wojewódzkim PSP się wywiązałem. Podczas ostatniej w 2015 roku sesji Rady Powiatu wniosłem autopoprawkę. Po przegłosowaniu uchwały przez radnych, 350 tys. zł przekazaliśmy z budżetu powiatu na Fundusz Wsparcia PSP. To pójdzie na wyposażenie strażnicy. Ale to nie jedyny nasz udział w tej inwestycji. Przypomnę: daliśmy działkę za ok. 410 tys. zł, do tego powiat sfinansował dokumentancję - za ok. 75 tys. zł, sfinansowaliśmy też jedno z przyłączy, co kosztowało 40 tys. złotych. W sensie materialnym powiat żniński ma więc udział w tym przedsięwzięciu na blisko 900 tys. złotych.

- Chcę tu jednocześnie zaznaczyć, że w momencie przeprowadzki strażaków z ulicy Spokojnej na Dąbrowskiego, zwalniają się obiekty. One mają być przekazane - nieodpłatnie - gminie Żnin. Są warte 400-500 tys. złotych. W tym miejscu aż się prosi Gminne Centrum Zarządzania. Można też zaplanować poszerzenie targowiska i nowe miejsca parkingowe. Czy w takiej sytuacji gmina Żnin będzie się poczuwała, by dołożyć do wyposażenia nowej strażnicy? Wstępnie mówiliśmy o 150-200 tys. zł.

- Intensywnie współpracujemy w tym temacie ze starostą - stwierdził burmistrz Żnina Robert Luchowski. - Są już rzeczywiście plany, co można zrobić przy ulicy Spokojnej. Siedzibę miałoby tam żnińskie OSP, tu powstałoby Gminne Centrum Zarządzania. Natomiast zrezygnowalibyśmy z tego skrzydła, gdzie jest część mieszkalna. To byłoby wyburzone. Są czynione starania, by rodzinie z tego budynku zabezpieczyć mieszkanie. Będą to i tak pewnie lepsze warunki niż obecne. Tym samym skoncentrowalibyśmy się na budynku głównym. I powiększyli areał pod targowisko miejskie. Z czasem w planach jest też wyrównanie podłoża, nowe miejsca parkingowe, zadaszenie dla miejs na targowisku. Jeśli pojawią się możliwości, będziemy zabiegać o środki zewnętrzne na to zadanie, choć szkoda, że nie wykorzystano ich w latach 2007-2013, bo były takie możliwości.

- Wszyscy wiemy, że finalizuje się budowa komendy PSP przy Dąbrowskiego. Jest potrzeba wsparcia ze strony gminnych samorządów. Niewykluczone, że w ciągu roku wrócimy do tematu. Jeśli będzie wola radnych, gotowość ze strony gminy Żnin jest. Mam jeszcze nadzieję, że w tym wsparciu nie będziemy osamotnieni. Że dołożą do wyposażenia także inne samorządy. Podobnie, jak to się dzieje w przypadku wsparcia dla Pałuckiego Centrum Zdrowia.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego. Od roku 1998 mieszkam na Pałukach i niezmiennie fascynują mnie ludzie stąd - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.