Andrzej Galczak

Znika stary budynek we Włocławku. Ale utrudnienia zostają

Dom przy ul. Tumskiej 11 prawie rozebrany. Przejazdu jednak nie będzie z powodu stanu budynku nr 9. Fot. Andrzej Galczak Dom przy ul. Tumskiej 11 prawie rozebrany. Przejazdu jednak nie będzie z powodu stanu budynku nr 9.
Andrzej Galczak

Wreszcie wyburzane są budynki wyłączone z użytkowania.

Na ulicy Tumskiej we Włocławku pojawiła się ekipa, która rozpoczęła prace wyburzeniowe starej kamienicy. W ciągu kilku dni zrujnowany budynek prawie doszczętnie zniknął.

Niestety, nawet po uprzątnięciu tego placu i jezdni, tuż obok budynku, ulica nadal nie będzie przejezdna. Powodem jest stan techniczny kamienicy pod numerem 9. Wyburzany jest natomiast budynek nr 11.

Władze miasta zabiegają o wykupienie kamienicy

Przyczyny zamknięcia tego fragmentu ulicy więc nie znikną. Przynajmniej na razie. Władze Włocławka prowadzą w tej sprawie działania, żeby odkupić od właścicieli kamienicę nr 9. Dopóki nie zostaną zakończone z pozytywnym skutkiem, tak długo nic tam nie będzie można zrobić. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wszystko jest na dobrej drodze, a rozmowy są już na półmetku. Dopiero po odkupieniu można będzie przystąpić do rozbiórki.

Nadal nie będzie przejazdu przez ulicę Tumską, bo budynek nr 9 wciąż stwarza zagrożenie

- Wiele kamienic w tym rejonie miasta jest od dawna wyłączonych z użytkowania - mówi Jan Basierski, dyrektor Administracji Zasobów Komunalnych. - Czyścimy duży kwartał pod przyszłe działania władz miasta, być może budownictwo. Wykonawca zapewnił nas, że w ciągu trzydziestu dni zamierza uporać się z tym zadaniem, choć w umowie zapisano, że ma na to półtora miesiąca.

W tym roku rozebrany też zostanie kolejny budynek

Czy ścisła zabudowa na ulicy Tumskiej i rozbiórka „przyklejonej” do drugiego budynku kamienicy jest bezpieczna i nie spowoduje zawalenia się sąsiedniego?

- Oba budynki mają oddzielne ściany nośne, więc rozbiórka jednego nie zagraża drugiemu - wyjaśnia dyrektor.

Na ten rok planowana jest również rozbiórka budynku przy ul. Ogniowej 4a. Stoi on tuż przy Zespole Szkół Technicznych.

Obecnie przygotowywany jest projekt rozbiórki. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu.

Andrzej Galczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.