Znicz zapal na cmentarzu! Oby nie trzeba było na drodze

Czytaj dalej
Fot. Marcin Oliva Soto
Marek Weckwerth

Znicz zapal na cmentarzu! Oby nie trzeba było na drodze

Marek Weckwerth

Noga z gazu, „oczy dookoła głowy”, więcej kultury i cierpliwości! I reagujmy na polecenia policjantów! - to podstawowe rady dla kierowców wybierających się w drogę we Wszystkich Świętych, szczególnie w pobliżu cmentarzy.

W całym kraju policja rozpoczyna akcję „Znicz 2018”. Potrwa aż do niedzieli 4 listopada.

W naszym regionie policjanci ruchu drogowego będą się starać zapewnić jak największe bezpieczeństwo, porządek i płynność ruchu samochodowego i pieszego. Na tych, którzy nie zastosują się do przepisów i poleceń mundurowych, posypią się mandaty i pouczenia. Niekiedy wystarczy, że policjant pogrozi palcem, bo ruch w te dni będzie znacznie większy niż zwykle, a każde zatrzymanie pojazdu powoduje utrudnienia i podnosi poziom stresu. ]

Podczas ubiegłorocznej akcji „Znicz” od piątku (27 października do czwartku 2 listopada) na kujawsko-pomorskich drogach doszło do 16 wypadków, w których 21 osób zostało rannych. Nikt nie zginął. Odnotowano 701 kolizji. Zatrzymano 65 nietrzeźwych kierowców.

Zadania policji

Może autobus lub tramwaj?

Komisarz Joanna Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy apeluje o to, aby w miarę możliwości korzystać ze środków komunikacji publicznej.

- Specjalne linie autobusowe i tramwajowe będą uprzywilejowane w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym samym zaparkować - przekonuje. - Prowadząc samochód nie róbmy tego na pamięć, zwracajmy uwagę na znaki, bo w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu. Bezwzględnie podporządkowujmy się poleceniom policjantów kierujących ruchem, bo te są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych - dodaje.

Auta należy parkować w miejscach wyznaczonych i zgodnie z przepisami. Trzeba pamiętać, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Uwagi dla pieszych

Pani komisarz apeluje także do pieszych, aby zachowali większą ostrożność w rejonie przejść dla pieszych i wchodzili na nie dopiero po upewnieniu się, że kierujący ich widzi i zdąży wyhamować.

Tan apel warto poprzeć taką oto konstatacją, że pieszy zdecydowanie szybciej dostrzega oświetlony pojazd niż kierowca tego pojazdu nieoświetlonego pieszego! Zdecydowana większość pieszych nosi ciemne ubrania, bez elementów odblaskowych, a rzadko które przejście jest na tyle dobrze oświetlone, że kierowcy mają dobre pole widzenia.

Bądź widocznym patriotą!

Policja pomorska, a zatem także na terenie powiatu chojnickiego, prowadzi akcję „Bądź widocznym patriotą”, która promuje bezpieczeństwo pieszych i upamiętnia 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Założenie odblaskowej opaski „kosztuje” pieszego zaledwie kilka sekund, a może uratować życie. Liczymy na to, że każdy kierowca, który otrzyma od nas biało-czerwoną opaskę, chętniej niż zwykle zdejmie nogę z gazu – powiedział podczas inauguracji akcji Krzysztof Drażba, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Mundurowi rozdają dziś opaski na drogach wylotowych i trasach koło cmentarzy.

Coraz więcej cmentarzy

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w Kujawsko-Pomorskiem jest (dane z 2017 r.) 1100 cmentarzy. Najwięcej jest w powiecie bydgoskim - 146, świeckim - 104 i nakielskim - 84. ą

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.