Zmniejszą żołądek. NFZ za to zapłaci

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Hanka Sowińska

Zmniejszą żołądek. NFZ za to zapłaci

Hanka Sowińska

Pierwszy krok został zrobiony. Od 2017 r. operacje bariatryczne będą oddzielnie rozliczane. Chorzy czekają też na utworzenie sieci specjalistycznych poradni.

- Wygraliśmy kolejną potyczkę w naszej „bitwie” o chirurgię bariatryczną - tak decyzję Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) komentowała Magdalena Gajda, prezes Fundacji Od-Waga, społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość.

Chodzi o postanowienie z czerwca tego roku dotyczące oddzielenia chirurgii bariatrycznej od ogólnej i utworzenia nowej grupy świadczeń gwarantowanych, pod nazwą „chirurgiczne leczenie otyłości”, refundowanych przez NFZ.

Jak podaje portal mp.pl, do tej pory w taryfikatorze funduszu jako zabieg chirurgii bariatrycznej wpisane było jedynie założenie opaski żołądkowej (takie operacje w Bydgoszczy przeprowadzane są w szpitalu MSW). Dwa inne wykonywane u chorych na otyłość: rękawowa resekcja żołądka (tzw. sleeve) i bypass żołądkowy (gastric bypass) zaliczane były do ogólnej grupy zabiegów chirurgicznych na układzie pokarmowym.

W przypadku kontroli finansowej NFZ często kwestionował zasadność wykonania takich operacji u pacjentów chorych na otyłość i domagał się zwrócenia przez szpitale wydanych na nie pieniędzy. W tak niepewnej sytuacji lecznice wstrzymywały zabiegi bariatryczne lub w ogóle z nich rezygnowały. A kolejka rosła.

W maju informowaliśmy, że nowa procedura trafi do „pozytywnego” koszyka jeszcze w tym roku.

- Nie będzie już trzeba obchodzić systemu, rozliczać tych operacji „po partyzancku”, wykazując zespolenie z przełykiem, zespolenie jelitowe albo całkowite czy radykalne wycięcie żołądka - tłumaczył dr hab. Maciej Michalik, prof. UWM w Olsztynie, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich (źródło: mp.pl).

W regionie bariatryczne operacje metodą zmniejszenia żołądka wykonuje się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, gdzie trzy lata temu powstało Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych (specjalizuje się w wykonywaniu rękawowej resekcji żołądka metodą laparoskopową).

- Zanim chorzy trafią na stół operacyjny, przechodzą długą drogę badań i kwalifikacji w poradni chorób metabolicznych w Ciechocinku - mówił w rozmowie z „Pomorską” prof. dr hab. Marek Jackowski, szef Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterolo-gicznej i Onkologicznej CM UMK w Toruniu.

Od września 2015 r. operacje chirurgicznego zmniejszenia żołądka wykonuje także 10 Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy.

Wraz ze zmianami w finansowaniu pojawiły się zapowiedzi powstania sieci 16 poradni specjalistycznych. O tym, że ośrodki takie są niezbędne, mówiono właśnie w Krakowie, gdzie od poniedziałku trwa „tydzień walki z otyłością”.

Według szacunkowych danych w Polsce żyje ok. 500 tys. chorych na otyłość olbrzymią (wskaźnik BMI 40+) i skrajnie olbrzymią (BMI 50+), których uratuje już tylko chirurgia bariatryczna. Zabiegi przeprowadza się w ok. 30 szpitalach w kraju. Rocznie takie operacje przechodzi ok. 2 tys. osób.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.