Zmiana warty w Czarnej Brygadzie. W stan spoczynku odchodzi płk. Pokropowicz

Czytaj dalej
Fot. 34 BKPANC
Kamila Kamiennik

Zmiana warty w Czarnej Brygadzie. W stan spoczynku odchodzi płk. Pokropowicz

Kamila Kamiennik

Płk. Dariusz Lewandowski stoi na czele 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu

- Dowódcy się zmieniają , ale jednostka nadal trwa - mówił podczas uroczystego przejęcia dowództwa płk. Dariusz Lewandowski. - Dla mnie osobiście jest to jeden z najważniejszych dni w moim życiu, jak nie najważniejszy. Jest to wielki honor przyjąć dowodzenie 34. Brygadą Kawalerii Pancernej, brygadą wchodzącą w skład Czarnej Dywizji, trzonu wojsk pancernych i zmechanizowanych w siłach zbrojnych. Dziękuję mojemu poprzednikowi za przygotowanie trwałych fundamentów do dowodzenia brygadą, ja tu nic nie muszę poprawiać. Przed brygadą wiele wyzwań, które należy przekuć w sukces, czego żołnierzom, pracownikom oraz sobie życzę. - mówił płk. Dariusz Lewandowski.

Uroczystość rozpoczęto od złożenia meldunku dowódcy Czarnej Dywizji, gen. dyw. Jarosławowi Mice.
- Nie jest łatwo żegnać podwładnego, który niejednokrotnie w czasie swoich działań stanowił wzór, nie tylko dla młodszego pokolenia, ale wzór przede wszystkim dla swoich żołnierzy.

Pułkownik Pokropowicz dowodził brygadą od 2011 r., oddając serce, nie szczędząc swojego czasu, by sprostać niełatwym wyzwaniom. To pod jego dowództwem 34. Brygada Kawalerii Pancernej stała się wizytówką sił zbrojnych- mówił gen.J.Mika.
Pułkownik Dariusz Lewandowski do niedawna służył w Jednostce Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Warszawie. Urodził się w 1968 r. w Jedwabnem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu.

Karierę wojskową rozpoczął w 2. Berlińskim Pułku Zmechanizowanym w Giżycku, gdzie zajmował kolejno stanowiska dowódcy plutonu, a następnie dowódcy kompanii.

W latach 2002 -2014 płk. Lewandowski zajmował szereg stanowisk sztabowych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a następnie Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych. W tym okresie był odpowiedzialny za planowanie użycia Polskich Kontyngentów Wojskowych w misjach i operacjach poza granicami kraju. Uczestniczył we wszystkich edycjach ćwiczeń Anakonda.
Doświadczony oficer, pancerniak z wykształcenia. Nowy dowódca „Czarnej brygady” interesuje się historią wojskowości, żeglarstwem i wędkarstwem. W ważnych dla niego wydarzeniach zawsze towarzyszy mu małżonka.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.