Złe Mięso wśród najlepszych

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Złe Mięso wśród najlepszych

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

W Złym Mięsie wybudowane zostanie trawiaste boisko. W okolicy nie istnieje żadna infrastruktura sportowa. Teraz będzie dzięki dużej dotacji.

Podczas IV edycji Forum Inicjowania Rozwoju na Stadionie Energa Gdańsk wręczono nagrody drugiej edycji Funduszu Grantowego. Osobiście odebrali je inicjatorzy projektu: Florian Łęgowski, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Złym Mięsie, radny Maciej Deja i Anna Węsierska, pracownica Ośrodka Kultury w Łęgu.

Każdy, kto miał jakiś ciekawy pomysł, chęć zmiany w swoim otoczeniu, mógł zgłosić swój projekt i postarać się o dofinansowanie w postaci grantu FIR. Łączna pula środków na granty wynosiła 100 tys. zł. Głównymi partnerami Funduszu są Grupa Lotos SA oraz Polpharma SA Nadesłano sto prac, kapituła wybrała cztery najlepsze. Wśród nich znalazł się projekt ze Złego Mięsa, pod którym podpisali się: Ochotnicza Straż Pożarna, Urząd Miejski w Czersku, Ośrodek Kultury w Łęgu oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Łężanki”.

To duży sukces i jest się z czego cieszyć. Do Złego Mięsa trafi aż 20 tys. zł ze 100 tys., które było do podziału.

- Projekt skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży z sołectwa - mówi Małgorzata Skwarek, dyrektorka Ośrodka Kultury w Łęgu. - Budowa boiska przyczyni się do zwiększenia ich aktywności fizycznej. Boisko będzie dobrym miejscem na przeprowadzenie zajęć wychowania fizycznego dla dzieci ze Szkoły Podstawowej.

Dzięki projektowi dzieci ze Złego Mięsa będą teraz nie tylko się sportowo rozwijać, ale i aktywnie wypoczywać.

Miła uroczystość na Stadionie Energa Gdańska była dodatkowym wyróźnieniem. To był zaszczyt znaleźć się w takim gronie. Florian Łęgowski, a jakże, odebrał symboliczny czek w strażackim mundurze.

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.