Zjeżdżalnie i odkryte kąpielisko - taki ma być basen po przebudowie

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
(MO)

Zjeżdżalnie i odkryte kąpielisko - taki ma być basen po przebudowie

(MO)

Miasto ogłosiło konkurs na przebudowę pływalni przy ulicy Bażyńskich.

Budynek ma przejść wielką metamorfozę. Miejski basen za 16 mln zł ma zostać rozbudowany, unowocześniony, a wokół niego powstać ma wiele atrakcji. Miasto podpowiada architektom, że mogą zaprojektować basen odkryty, do którego latem wypływać się będzie spod dachu .

30 tys. zł i zlecenie opracowania projektu za 750 tys. zł - to główna nagroda w konkursie na koncepcję przebudowy basenu przy ul. Bażyńskich. Ogłosił go Urząd Miasta wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Nowoczesny, dochodowy dzięki nowym funkcjom, wzbogacony o rekreację wokół - taki ma być basen po metamorfozie.

Wewnątrz przybyć mają przynajmniej dwie zjeżdżalnie, kompleks saun, boiska do squasha. Budynek może być nadbudowany. Wokół pływalni pojawić się mają ścieżki spacerowe i rowerowe, plac zabaw, stoły do ping-ponga i gry w szachy, ławki i miejsca do grillowania. Być może też kawiarnia, a nawet niewielki basen odkryty.

Miasto w ogłoszeniu podpowiada architektom, że taka niecka na zewnątrz może mieć do 70 mkw. powierzchni. Chodzi o to, by latem można było spod dachu wypłynąć na powietrze.

Władze Torunia na przebudowę przeznaczają 16 mln zł. Kolejne 1,4 mln chcą w przyszłości wydać na zagospodarowanie sąsiednich działek, należących jeszcze do kurii diecezjalnej i osób prywatnych. Uczestnicy konkursu mają wziąć pod uwagę przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami i ogólnodostępność basenu.

Kiedyś zakładowy basen „Elany”, dziś miejski, powstał w 1987 roku. Zaprojektował go Zbigniew Romanowski z Bydgoszczy. Dziś władze miasta, wspólnie z toruńskim i bydgoskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich szukają odważnych, którzy wymyślą basen od nowa. Konkurs na jego przebudowę i zagospodarowanie otoczenia właśnie ogłoszono. Sądowi konkursowemu przewodniczy Adam Popielewski, architekt miasta.

Budynek pływalni może zostać nadbudowany. Wewnątrz jednak zachowany ma zostać sportowy charakter obiektu. A przypomnijmy, że jako jedyny w Toruniu ma aż 3,85 m głębokości, trampolinę i wieżę do skoków. Wewnątrz i na zewnątrz przybyć ma jednak atrakcji.

- Należy maksymalnie wykorzystać budynek do obsługi osób korzystających z funkcji rekreacyjno-sportowych w parku - zaznaczają organizatorzy konkursu.

Chodzi o to, aby wokół wiele się działo (boisko, plac zabaw, ping-pong, szachy, ławki, grill - podpowiada miasto), a sam basen otwarty był na mieszkańców.

Oczywiście, koncepcja przebudowy uwzględniać ma również miejsca parkingowe, pas zieleni, oświetlenie i monitoring. Szczegóły konkursu dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta.

Autor: (MO)

(MO)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.