Sylwia Arlak

"Zjawa" ma największe szanse na Oscary

Sylwia Arlak

Oscarowe nominacje bez większych zaskoczeń. Film „Zjawa” nominowano w aż 12 kategoriach. O statuetkę powalczy też m.in. Leonardo DiCaprio.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek, 14 stycznia o 14.30 czasu polskiego nominacje do tegorocznej edycji Oscarów. O najważniejszą statuetkę w świecie filmu powalczą m.in. Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Film „Zjawa” otrzymał aż 12 nominacji.

O tytuł najlepszego obrazu powalczą filmy, które obstawiano od wielu tygodni. Nominowano: „Big Short”, „Brooklyn”, uważany za niezwykle wizjonerski „Mad Max: Na drodze gniewu”, „Marsjanin”, „Most szpiegów”, „Pokój”, „Spotlight” oraz „Zjawa”. Co ciekawe, ten ostatni nominowany jest w aż 12 kategoriach.

Nagrodę w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa mogą otrzymać: Cate Blanchett za rolę w „Carol”, Brie Larson (film „Room”), Charlotte Rampling („45 years”), Jennifer Lawrence za „Joy” albo Saoirse Ronan za jej kreację w „Brooklyn”. Wśród najlepszych aktorów pierwszoplanowych wymienia się Bryana Cranstona („Trumbo”), Eddiego Redmayne’a („Dziewczyna z portretu”), Leonardo DiCaprio („Zjawa”), Matt Damon („Marsjanin”) i Michael Fassbender („Steve Jobs”). Najlepszym aktorem drugoplanowym ma w tym roku szansę zostać Christian Bale za „The Big Short”, Tom Hardy za „Zjawę”, Mark Ruffalo za „Spotlight”, Mark Rylance za “Most Szpiegów” i Sylvester Stallone za „Creed”. O miano najlepszej aktorki drugoplanowej powalczą Jennifer Jason Leigh grająca w „The Hateful Eight”, Rooney Mara („Carol”), Rachel McAdams („Spotlight”), Alicia Vikander („The Danish Girl”), Kate Winslet występująca w filmie „Steve Jobs”. Superprodukcję „Star Wars” nominowano w kategorii najlepszy montaż, montaż dźwięku i najlepsze efekty specjalne.

Tegoroczna, 88. już edycja nagród odbędzie się 28 lutego w Dolby Theatre w Hollywood. Imprezę poprowadzi aktor Chris Rock.

O statuetkę najlepszego reżysera powalczy Adam McKay za swój „The Big Short”, George Miller za „Mad Maxa: Na drodze gniewu”, Alejandro G. Inárritu za „Zjawę”, Lenny Abrahamson za „Room” i Tom McCarthy za „Spotlight”.

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.