Zimne tchnienie wiosny [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Marek Weckwerth

Zimne tchnienie wiosny [wideo]

Marek Weckwerth

Wyraźnie ochłodziło się już wczoraj, a to dopiero początek zmian w aurze. W weekend może lokalnie padać drobny śnieg.

Nad Kujawy i Pomorze napływa z północy coraz zimniejsze powietrze arktyczne. Za nami zimna noc (około -3 stopnie). W dzień będą pojawiać się chmury, zza tych krótkich przeświecać ma słońce.

- Taki kierunek wiatru powoduje fakt, że Polska znajduje się między niżem atlantyckim na wysokości Wysp Brytyjskich a wyżem nad Rosją - wyjaśnia synoptyk Rafał Maszewski, autor prognoz na stronie internetowej www.pogodawtoruniu.pl. - Wiatr napływa do nas znad Skandynawii, a nawet położonego bardziej na północny wschód Spitsbergenu. Dlatego jest tak zimno, ale jeszcze bardziej we wschodniej części Polski.źródło: TVN Meteo Active/x-news

W poniedziałek, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, a także w kilka kolejnych dni temperatura maksymalna w naszym regionie sięgać będzie zaledwie 4-5 stopni Celsjusza. Lokalnie i przelotnie może padać śnieg. Noce też zimne, ale raczej bez przymrozków.

- W drugi dzień świąt wielkanocnych lub tuż po świętach możliwa jest zmiana cyrkulacji powietrza na południową, ewentualnie południowo-zachodnią - kontynuuje Rafał Maszewski. - Ten wiatr przyniesie znacznie cieplejsze powietrze z południa Europy. I będzie to pierwszy dzień klimatycznej wiosny.

Taka pogoda zapewne nie utrzyma się długo, bo na początku kwietnia należy się spodziewać (nie jest to jednak pewne) ochłodzenia.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.