Zespolaki z Bydgoszczy potrzebują pomocy. Zbierają na remont nowej siedziby, by móc prowadzić terapie dla dzieci

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane
Małgorzata Pieczyńska

Zespolaki z Bydgoszczy potrzebują pomocy. Zbierają na remont nowej siedziby, by móc prowadzić terapie dla dzieci

Małgorzata Pieczyńska

Stowarzyszenie Zespolaki z Bydgoszczy, które założyli rodzice dzieci z zespołem Downa, pozyskało od miasta lokal na Kapuściskach. To świetna wiadomość, bo będzie tam można prowadzić zajęcia terapeutyczne. Lokal musi jednak przejść kapitalny remont. I tu potrzebne jest wsparcie.

Podopiecznymi stowarzyszenia są głównie dzieci z zespołem Downa w wieku do 16 lat, ale też dzieci, młodzież, osoby dorosłe z niepełnosprawnościami czy osoby wykluczone społecznie, które szukają wsparcia i pomocy terapeutycznej.

- Nasza siedziba dotychczas mieściła się w Family Parku. Mamy tam jeden pokoik, ale pomieszczenie jest za małe, by prowadzić tam zajęcia dla większej grupy naszych podopiecznych - mówi Iwona Aleksiewicz ze Stowarzyszenia Zespolaki, prywatnie mama 7-letnigo Mikołaja z zespołem Downa. - Tymczasem zainteresowanie zajęciami, które organizujemy, jest duże i potrzebujemy większej przestrzeni.

Lokal wymaga remontu. Potrzebne wsparcie

Stowarzyszenie wystąpiło więc do prezydenta Bydgoszczy o wsparcie w postaci lokalu.

- Uzyskaliśmy pozytywną decyzję z ratusza i będziemy mogli przenieść się do nowej siedziby. Lokal ma powierzchnię 131,17 metrów kwadratowych, zarządza nim ADM. Mieści się przy al. Kaczyńskiego 35, dawniej była tu Cafe Zetka - mówi Iwona Aleksiewicz. - Dla nas to wspaniała wiadomość, bo w lokalu o takiej powierzchni możemy zaproponować wiele terapii tak bardzo potrzebnych naszym podopiecznym.

By jednak zajęcia mogły się odbywać w tym miejscu, konieczny jest kapitalny remont.

- Do wymiany są okna i drzwi. Trzeba położyć nową instalację elektryczną, zrobić sanitariaty - wylicza Iwona Aleksiewicz. - Ściany i podłogi również wymagają prac remontowych. Do tego dochodzą koszty wyposażenia. Remont chcielibyśmy zacząć od stycznia 2022 r., by jak najszybciej rozpocząć zajęcia terapeutyczne, na które czekają nasi podopieczni. Sami nie jesteśmy w stanie wyremontować tego lokalu, bo koszty remontu znacząco przekraczają nasze możliwości finansowe, dlatego apelujemy do darczyńców, firm i ludźmi dobrego serca o pomoc w tym remoncie. Rodzice dzieci także się zaangażują. Wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się tego dokonać.

Jak można pomóc stowarzyszeniu?

Na zrzutka.pl już została założona zbiórka na kwotę 80 tys. zł. Wpłaty można dokonać na stronie: https://zrzutka.pl/7tnapk. By zebrać pieniądze na remont, stowarzyszenie organizuje licytacje. W tym celu na Facebooku powstała grupa “Stowarzyszenie Zespolaki - zbiórka na remont, modernizację i wyposażenie”. Można tam wylicytować np. usługi, vouchery prezentowe, rękodzieło, książki i wiele innych rzeczy. Wesprzeć można też dokonując wpłaty na konto Stowarzyszenia Zespolaki: BANK PEKAO SA 75 1240 1183 1111 0010 7054 5428 z dopiskiem darowizna na cele statutowe lub przekazując 1 procent podatku na rzecz stowarzyszenia numer KRS 0000641099.

- Wszystkie nasze dotychczasowe działania można zobaczyć na stronie www.zespolaki.pl oraz na fanpage na Facebooku www.facebook.com/zespolaki - informuje Iwona Aleksiewicz.

Stowarzyszenie Zespolaki posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.

- Działamy non-profit na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami, aby wspierać ich rozwój i terapię. Dzięki systematycznym zajęciom prowadzonym już od 5 lat nasi podopieczni przełamują bariery i pokonują swoje słabości - podkreśla Iwona Aleksiewicz. - Prowadzimy systematyczne terapie, warsztaty, konsultacje, zajęcia indywidualne i grupowe, dostosowane do potrzeb każdego dziecka. Mamy też grupę wsparcia. Założyliśmy ją, aby móc wymieniać się doświadczeniami, szukać pomocy i wsparcia u rodziców, którzy mają również dzieci z niepełnosprawnością. Wspólnie szukamy rozwiązań i pomagamy sobie nawzajem.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.