Żeby twarda woda nie zepsuła nam sprzętu w łazience

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
AB

Żeby twarda woda nie zepsuła nam sprzętu w łazience

AB

Określeniem „twarda” nazywana jest woda, której skład charakteryzuje się wysokim stężeniem soli magnezu i wapnia.

Podczas podgrzewania, związki te ulegają rozkładowi termicznemu, powodując powstawanie tzw. kamienia kotłowego. Białawy osad pojawia się wewnątrz naczyń, zbiorników i sprzętów, mających stały kontakt z gorącą wodą lub parą wodną.

Problem ten dotyczy również wyposażenia łazienkowego oraz urządzeń AGD. W ich przypadku nieczystości gromadzą się w miejscach takich jak: uszczelki, zawory, grzałki czy napowietrzacz przy wylocie baterii i wyloty rączki natrysku. Osadzanie się kamienia na tych elementach prowadzi do degradacji materiałów, znacznego skrócenia żywotności łazienkowych sprzętów i w efekcie - konieczności ich wymiany.

Jak tego uniknąć? Podstawową uciążliwością, z jaką spotykamy się w przypadku baterii łazienkowych jest zakamienianie wylotu, powodujące nierównomierność strumienia. - Wybierając baterię łazienkową, warto sprawdzić czy napowietrzacz jest elementem wymiennym, nie wmontowanym na stałe. Ułatwi nam to późniejsze oczyszczenie lub zainstalowanie nowego modelu - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Jeśli zanieczyszczenie jest niewielkie, napowietrzacz powinniśmy przepłukać pod bieżącą wodą lub włożyć do roztworu wody ze środkiem odkamieniającym .

Zabezpieczenie baterii łazienkowych jest możliwe także od wewnątrz. Odpornością na osadzanie się kamienia cechują się głowice ceramiczne. Dzięki trwałemu i gładkiemu materiałowi gromadzi się mniejsza ilość zanieczyszczeń niż w przypadku baterii z głowicami uszczelkowymi. Problem nierównomiernego strumienia może pojawiać się też w przypadku prysznica. Kontakt natrysku z twardą wodą skutkuje gromadzeniem się osadu w wylocie słuchawki lub głowicy natryskowej.

- Nowoczesne modele rączek natrysku i głowic wyposażone są w specjalne systemy typu easy clean, oczyszczające osady kamienne - tłumaczy Aneta Dziedzina. - Specjalna, gumowa nakładka z wypustkami, uniemożliwia wydostanie się kamienia na zewnętrz. Aby ją oczyścić, wystarczy zdjąć ją z rączki lub głowicy i przepłukać pod wodą.

Autor: AB

AB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.