Zdrowy przymus, czyli cytologia w pakiecie

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski
Hanka Sowińska

Zdrowy przymus, czyli cytologia w pakiecie

Hanka Sowińska

Powraca pomysł, by kobiety mogły robić cytologię w ramach obowiązkowych badań pracowniczych. Konieczna jest także szkolna edukacja.

W minionym roku Polki rzadziej korzystały z programów profilaktycznych, w tym przede wszystkim z mammografii i cytologii.
- Spadek zainteresowania programami profilaktyki onkologicznej jest konsekwencją decyzji Ministerstwa Zdrowia, które zaniechało wysyłania zaproszeń na mammografię i cytologię - uważa dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

W latach 2012-2015 w regionie mammografię wykonywało rocznie nawet 60 tys. kobiet. W 2016 r. liczba badań spadła do 50,1 tys.

Niepokoić muszą także 
dane dotyczące mniejszej liczby badań cytologicznych. W ub.r. wykonało je o 7 tys. pań mniej w porównaniu z rokiem 2015 r.

O mniejszej niż w ostatnim pięcioleciu liczbie badań, robionych w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi, rozmawiano podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Profilaktyki Onkologicznej (SPO zostało powołane w 2014 r.).

- W całym województwie w ramach programu badania mammograficzne wykonuje 14 placówek stacjonarnych i dwa mammobusy, które należą do bydgoskiego Centrum Onkologii i firmy Lux Med - informowała Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy.

W latach 2006-2010 w trakcie badań profilaktycznych (dotyczy to całego województwa) wykryto 902 nowotwory złośliwe piersi. Tylko w 2014 r. na raka piersi w regionie zachorowało 978 kobiet, zmarło 351.

W regionie prawie 200 gabinetów uczestniczy w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Zatem pacjentki nie powinny mieć problemu z wykonaniem badań. Jednak wyniki za ostatni rok wyraźnie wskazują na poważny spadek zainteresowania cytologią. Ta tendencja musi dziwić, tym bardziej że z tego programu mogą korzystać (raz na trzy lata) panie w wieku 25-59 lat.
- Przypomnę, że na wszystkie programy profilaktyczne nasz oddział ma zaplanowane na ten rok prawie 11 milionów złotych - mówiła rzeczniczka regionalnego NFZ.

Coroczne raporty dotyczące liczby zachorowań i zgonów na nowotwory pokazują, że rak szyjki macicy spadł na dalsze pozycje. W 2014 r. (dane z najnowszego biuletynu Kujawsko-Pomorskiego Rejestru Nowotworów) zajmował 8 miejsce wśród najczęstszych nowotworów u kobiet, tak pod względem zachorowalności (141 przypadków), jak i zgonów (91).

Prof. Marek Grabiec, wojewódzki konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii, mówi, że każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy, jednak żadna nie powinna umrzeć. Przed tragicznymi konsekwencjami może uchronić właśnie badanie cytologiczne.

Na niedawnej konferencji w Warszawie „Zdrowie publiczne - edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość” przypomniano pomysł wprowadzenia badań cytologicznych do obowiązkowego pakietu badań pracowniczych.
Taki pomysł zgłosiła w 2009 r. Jolanta Fedak, ówczesna minister pracy i polityki społecznej (dotyczył także mammografii). Mimo że miał wielu zwolenników, pozostał tylko na papierze.

O dopisaniu cytologii do katalogu badań pracowniczych mowa też była na jednym z wcześniejszych spotkań Sejmiku Profilaktyki Onkologicznej. Projekt nie został odłożony ad acta, więc warto do niego wrócić.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.