Zderzenie kultur i tradycji. Z jednej strony bale pełne strachu, z drugiej korowody świętych

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
KLM

Zderzenie kultur i tradycji. Z jednej strony bale pełne strachu, z drugiej korowody świętych

KLM

Halloween i Korowód Świętych. Z jednej strony dynie i upiory, z drugiej korowody świętych i nawiązywanie do tradycji. W czasie Wszystkich Świętych przeplatają się różne kultury.

Moda na obchodzenie Halloween jest dziś coraz powszechniejsza - wystarczy spojrzeć na wystrój restauracji i sklepów, w których dominują wydrążone i podświetlone dynie z wyszczerbionymi zębami. Halloweenowe dekoracje mają puby i dyskoteki, które w przededniu Wszystkich Świętych organizują zabawy w tym klimacie.

- Stroimy klub dyniami i innymi akcentami halloweenowymi. Baliśmy się, że to w Zabrzu się nie przyjmie, tymczasem w poprzednich latach liczba chętnych przeszła nasze oczekiwania - przyznaje Wiola, menedżerka dyskoteki Music PlanetClub w Zabrzu.

Dziś lokal organizuje halloweenową dyskotekę dla dzieci (od 16.30 do 19.00), a jutro dyskotekę dla dorosłych. Osoby w przebraniach halloweenowych mają wstęp wolny.

- Ta moda przychodzi z USA i tak jak parę lat temu przyjęły się u nas walentynki, tak teraz przyjmuje się Halloween - uważa menedżerka lokalu.

Rosnąca popularność Halloween nie przeszkadza w rozwoju alternatywnych wydarzeń nawiązujących do Wszystkich Świętych. Od kilku lat organizowane są Korowody Świętych, w których uczestnicy, przebrani w stroje odpowiadające patronom, niosą ich relikwie. Duży rozmach nabierają imprezy „Holy Wins”, czyli bale wszystkich świętych. W Bielsku-Białej w Luce Arena w sobotę od 19.00 odbędzie się rolkoteka (dyskoteka na rolkach) dla młodych ze świętymi.

- To rekreacyjne nawiązanie do Korowodu Świętych, ale na sportowo i bez relikwii - wyjaśnia ks. Mateusz Dudkiewicz, pomysłodawca wydarzenia. Osoby przebrane za świętych mają wstęp wolny. W programie m.in. „Niebiańskie przyciąganie” i „Księga świętych po bandzie”.

Ks. Dudkiewicz wyjaśnia, że zabawa ma uczyć świętowania Wszystkich Świętych i krzewić polską kulturę, bo Halloween nie ma z nią nic wspólnego.

- Zależy nam, by ukazywać piękno dnia 1 listopada, wychowując do dobrego przeżywania 2 listopada, Dnia Zadusznego - mówi.

Dodaje, że alternatywne do Halloween wydarzenia ukazują piękniejsze rzeczy niż pustą dynię. - My mamy perłę. Tylko musimy ją odpowiednio pokazać, bo ta perła jest nieco przykurzona - uważa.


NOWI POSŁOWIE I SENATOROWIE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO. OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW

*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

KLM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.