Zdążyć z pomocą Michasiowi z Solca

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Adam Lewandowski

Zdążyć z pomocą Michasiowi z Solca

Adam Lewandowski

Potrzeba na leki, dojazdy do szpitali, na leczenie, na rehabilitację.

W październiku napisaliśmy o Michałku z Solca Kujawskiego. Mama - Monika Urban - wpadła na pomysł, by na 11 urodziny synka nasi Czytelnicy i internauci słali mu kartki z życzeniami. Akcja przerosła oczekiwania. Michałek dostał ich dziewięćset. Najwięcej z Polski. Z Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, Grudziądza. Ale wiele też ze świata. - Najbardziej podobają mi się te grające - mówi Michałek. I szuka ich w siatkach. - Tę dostałem z Ameryki, te z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Mamo, a te szczekające pieski od kogo? A kto mi przesłał grające miecze?

- Pieski od pana Radka, podpisał: Człowiek z Gór - wyjaśnia pani Monika. - Ale wiele też ręcznie zrobionych kartek. - Również od więźniów. Najładniejsza od pana z aresztu przy bydgoskich Wałach Jagiellońskich. Takie piękne życzenia... Michaś, a nie powiedziałeś jeszcze o płycie, którą przesłał tobie pan Dawid Podsiadło? A kubek z Londynu z twoim imieniem?

Na życzeniach urodzinowych się nie skończyło. Były też świąteczne. I paczki. M.in. ze słodyczami od uczniów szkoły w Suchedniowie.

- Rodzeństwo trochę chyba Michasiowi zazdrościło. Ale nie dają mu tego odczuć - mówi pani Monika. - Bo czy można zazdrościć choremu braciszkowi?

Świetnie się razem bawią. Wszędzie ich w mieszkanku na poddaszu przy ul. Toruńskiej 70B pełno. Kubuś ma 13 lat, Adaś 7, Marysia 5.

- Michaś urodził się zdrowy - wspomina mama chłopca. - Ale już w szpitalu wykryto niedokrwistość, wady serca, przyplątało się zapalenie płuc, infekcja krtani, niedobory żelaza, wrzody żołądka. Jeździłam z nim od lekarza do lekarza. Pięć lat temu wykryto u Michałka wadę wzroku. Nosi okulary +4,7 dioptrii. Wiosną zeszłego roku wylądował na oddziale neurologii z częstymi bólami głowy. Przyczyna - torbiel. Wykryto też niedorozwój przysadki mózgowej. Michaś wpada w stany otępienia, patrzy w jeden punkt, nic nie pamięta. Bierze leki. Jest raz lepiej, raz gorzej. W szkole ma nauczanie indywidualne, po wakacjach zimowych będą panie uczyć go w domu, za dużo opuszcza...

Na leki, na wizyty u lekarza potrzebne są pieniądze.
Można pomóc Michasiowi.

Wystarczy przekazać 1 proc. podatku na Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. KRS 0000037904.

Koniecznie z dopiskiem: 27992 Urban Michał.

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.