Zdaniem radnych 1 milion zł dla Chojniczanki to za dużo

Czytaj dalej
Fot. Aeksander Knitter
Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Zdaniem radnych 1 milion zł dla Chojniczanki to za dużo

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Komisja rewizyjna chce, by Chojniczanka partycypowała w kosztach utrzymania stadionu miejskiego. To wnioski po kontroli kosztów.

Komisja rewizyjna w siedmioosobowym składzie czterokrotnie spotkała się w drugiej połowie listopada, by sprawdzić koszty, jakie generują obiekty sportowe. Komisja wizytowała te obiekty, a także korzystała z danych przygotowanych przez referat kultury i sportu, który zarządza bazą sportową.

Średni roczny koszt utrzymania obiektów dla miasta to 400 tys. zł. Poprawiająca się baza generuje jednak coraz wyższe koszty dla miasta (chociażby nowe oświetlenie na Chojniczance).

- Głównymi kosztami są energia, gaz i woda oraz bieżące zakupy, a także wywóz nieczystości, monitorowanie obiektów oraz umowy z trenerami i gospodarzami - czytamy w protokole komisji, który opublikował portal chojnice24.pl. Komisja podkreśla jednak, że wszystkie wydatki są przez referat analizowane, opisywane, a to pozwala na rzeczową ocenę. - Komisja nie stwierdziła, by wydatki były niecelowe. Ich niezbędność jest oczywista i nie budzi zastrzeżeń - czytamy.

Członkowie komisji zwrócili jednak uwagę na inny fakt. Głównym użytkownikiem wszystkich obiektów sportowych w mieście jest Chojniczanka. Symulacja wykazała, że koszty poniesione przez miasto na rzecz Chojniczanki na trzech stadionach to 461 tys. zł (286 tys. na Modraku, 117 tys. zł na stadionie Chojniczanki i 57 tys. zł na Kolejarzu). Radni zwrócili uwagę, że drugie pół miliona Chojniczanka dostaje na stypendia dla pierwszoligowych piłkarzy, co w ciągu roku daje już 1 mln zł wsparcia z budżetu miasta.

Po kontroli komisja zaleca, by Chojniczanka zwracała uwagę na godziny rozgrywania meczów, bowiem dla miasta każdy mecz przy sztucznym oświetleniu to spory wydatek.

- To są niemałe koszty, a klub nie zwraca na to uwagi i organizuje mecze wyłącznie w późnych godzinach. Zdaniem komisji należy ograniczyć takie mecze do minimum - to pierwsze zalecenie.

Ponadto komisja chciałaby, aby klub ponosił część kosztów utrzymania stadionu, bowiem zarabia na reklamie czy też na biletach. Komisja zwróci się do burmistrza Arseniusza Finstera, by ten renegocjował umowy z MKS. Komisja jest za dalszą modernizacją stadionu Kolejarza(remonty budynków, trybun i płyty), za przywróceniem do użytku boiska treningowego koło Kolejarza i boiska w lasku miejskim. Wyremontowana ma być też bieżnia na Chojniczance.

Na 2016 rok burmistrz przeznaczył na utrzymanie obiektów ok. 600 tys. zł. Członkowie komisji docenili pracę referatu, który ich zdaniem właściwie zajmuje się utrzymywaniem obiektów.

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.