Zbudują dużą fabrykę w okolicy Brześcia Kujawskiego. Zatrudnią tysiąc osób

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

Zbudują dużą fabrykę w okolicy Brześcia Kujawskiego. Zatrudnią tysiąc osób

Małgorzata Goździalska

Kongsberg Automotiv zainwestuje w strefie 150 milionów złotych.

Na tę wiadomość czekaliśmy. I stało się! Firma Kongsberg Automotive Pruszków podpisała list intencyjny na budowę kolejnej fabryki w Polsce. Nowa inwestycja powstanie w okolicy Brześcia Kujawskiego, a jej szacowana wartość to około 150 milionów złotych. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że w nowym zakładzie docelowo zatrudnienie znajdzie ponad 1000 osób.

Norweski koncern Kongsberg Automotive to producent komponentów i części dla przemysłu motoryzacyjnego. W Polsce firma działa już od 16 lat – pierwszy zakład powstał w Pruszkowie. Nowa fabryka stanie pod Brześciem Kujawskim na obszarze o powierzchni około 6 hektarów, zlokalizowanym wokół węzła A1. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na drugi kwartał tego roku.

Ukończenie prac przy inwestycji przewidywane jest w czwartym kwartale tego roku. W zakładzie produkowane będą komponenty takie jak maty grzewcze, systemy wentylacji oraz masażu.

- Decyzję o umiejscowieniu nowego zakładu pod Włocławkiem podjęliśmy przede wszystkim ze względu na atrakcyjną infrastrukturę komunikacyjną - podkreśla Krzysztof Hauk, dyrektor generalny w Kongsberg Automotive Pruszków. - Istotna jest tutaj obecność autostrady A1 oraz nieduża odległość do istniejących już zakładów. Naszą uwagę zwróciła również dostępność kadry technicznej oraz pracowników produkcyjnych, a także obecność Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Władze Brześcia Kujawskiego się cieszą. - Bardzo dziękujemy firmie Konsberg Automotive za zaufanie i podjęcie decyzji o lokalizacji nowego zakładu w Brzeskiej Strefie Gospodarczej - mówi Tomasz Chymkowski, naczelnik wydziału spraw obywatelskich i promocji Urzędu Miejskiego w Brześciu Kujawskim. I dodaje: - Budowa nowej fabryki z całą pewnością zmieni lokalny rynek pracy i przyczyni do wzrostu gospodarczego gminy Brześć Kujawski oraz całego powiatu włocławskiego.

Kongsberg Automotive to obecnie największy inwestor w Brzeskiej Strefie Gospodarczej. Do tej pory w tej strefie sprzedanych zostało już 60 hektarów gruntów, a w kolejnych miesiącach powstanie kilka nowych zakładów produkcyjno-usługowych.

Kongsberg Automotive to norweski holding, działający w branży motoryzacyjnej od ponad 50 lat. Produkuje się tu, m.in. maty grzewcze, systemy wentylowania foteli samochodowych, regulacji podparcia lędźwiowego, a także masażu, które są montowane w większości pojazdów na świecie.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.