ZBAWIENNE WŁAŚCIWOŚCI TLENU

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

ZBAWIENNE WŁAŚCIWOŚCI TLENU

Materiał informacyjny

Uprawiasz sport? Kochasz biegać i każdego dnia pokonujesz po kilkanaście kilometrów, ale narzekasz na bolące stawy? DOKTOR - Specjalistyczne Gabinety Lekarskie w Toruniu mają dobry sposób na poprawę samopoczucia. Hiperbaria tlenowa leczy stany zapalne i zwyrodnienia, ale także wspiera regenerację organizmu i aktywuje komórki macierzyste.

- W normalnych warunkach dostarczanie tlenu do organizmu jest uzależnione od ukrwienia konkretnego obszaru ciała. Niektóre rany, stany zapalne czy zwyrodnieniowe przez długi czas pozostają źle ukrwione i niedotlenione, co powoduje przedłużone gojenie się, a co za tym idzie – dłuższe cierpienie – mówi dr Dariusz Marcinowski, kardiolog i internista, właściciel przychodni DOKTOR – Specjalistyczne Gabinety Lekarskie w Toruniu, w której komora hiperbaryczna funkcjonuje od ponad dwóch lat.

Terapia przyczynia się do zwiększenia poziom tlenu w organizmie człowieka, co wpływa na odbudowę połączeń między neuronami i stymulowanie uśpionych komórek. Naukowcy zauważyli, że dotknięte chorobą ośrodki mózgowe zaczynają stopniowo wracać do sprawności. Na przykład u osób po przebytym udarze może powrócić czucie, nastąpić poprawa w posługiwaniu się mową. Oprócz tego poprzez dotlenienie tkanek w organizmie można zminimalizować nawet stany depresyjne.

- Wszystko dlatego, że w warunkach panujących w komorze hiperbarycznej tlen ma właściwość przenikania nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Zwiększenie poziomu tlenu następuje również we krwi, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym – tłumaczy dr Marcinowski.

Komora hiperbaryczna 2 ATA w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich DOKTOR w Toruniu została uruchomiona w marcu 2018 r. Od tego czasu skorzystały z niej dziesiątki pacjentów. A lista zaleceń do terapii tlenowej jest długa. Duże efekty uzyskuje się w leczeniu chorób neurologicznych, miażdżycy boreliozy. W ostatnim czasie naukowcy odkryli zbawienne efekty hiperbarii wleczeniu przewlekłych, odnawiających się ran spowodowanych radioterapią. Wśród 30 pacjentów, którzy zostali poddani leczeniu w latach 2006–2017 u większości pacjentów poddanych terapii stwierdzono znaczną poprawę.

- Tlenoterapia hiperbaryczna jest leczeniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Tlen hiperbaryczny rozpuszczony w płynach ustrojowych dociera do wszystkich, nawet bardzo uszkodzonych i niedokrwionych narządów i tkanek – mówi dr Dariusz Marcinowski. - Zmiany biochemiczne, fizjologiczne, aktywacja procesów regeneracyjnych oraz komórek macierzystych umożliwia odnowę tkanek i przywrócenie zdrowia.

Specjalistyczne Gabinety Lekarskie DOKTOR stosują tę innowacyjną metodę nie tylko w stanach wymagających interwencji medycznej, ale także w terapiach odmładzających (anti-aging), kosmetologii i w regeneracji dla osób uprawiających sporty ekstremalne.

- Z dobrodziejstwa tlenu z pewnością skorzystają także osoby uprawiające sport, zarówno zawodowo, jak i rekreacyjne, a także wszyscy ci, którzy potrzebują pełnej regeneracji organizmu – mówi dr Marcinowski. – Czy nasz niedotleniony mózg może dobrze funkcjonować jeżeli jest przeciążony pracą i stresem, źle sypia i funkcjonuje w powietrzu ze smogiem? Co zrobić jeżeli część neuronów przestała funkcjonować? Do niedawna uważano, że nowe neurony powstają tylko w dzieciństwie. Obecnie wiemy, że jest to możliwe także w wieku dorosłym. Jednym z warunków jest pełna dostępność tlenu oraz stymulowanie mózgu różnorodnymi bodźcami.

Aby uzyskać pożądane efekty zabiegi powinny być wykonywane systematycznie. Ilość zabiegów zależy od wskazań i zazwyczaj waha się do 5 do 20 z możliwością powtarzania. Cały zabieg trwa około 90 minut.

Jak wygląda? Przedstawiamy przebieg zabiegu punkt po punkcie:

- Pacjent wchodzi do komory, technik szczelnie ją zamyka.

- Następuje stopniowe podwyższanie ciśnienia, jednocześnie do oddychania podawany jest czysty tlen. Na początku można mieć uczucie, jak w lądującym samolocie, kilka chwil później nasz organizm dostosuje się do zmienionego ciśnienia, a pacjent może się cieszyć odpoczynkiem i czasem tylko dla siebie.

- Ciśnienie przez ok. 15 minut podwyższane do wartości docelowej 2 ATA (atmosfery bezwzględne), a następnie utrzymywane na tym poziomie przez 60 minut, po czym stopniowo (również ok. 15 minut) obniżane do wartości ciśnienia atmosferycznego.

- Po wyrównaniu ciśnień pacjent opuszcza komorę.

- W czasie sprężenia pacjent pozostaje w kontakcie i pod obserwacją technika hiperbarycznego przez cały czas zabiegu oraz minimum 20 minut po jego zakończeniu. Nie ma czego się bać!

- Chcemy wyglądać młodo i atrakcyjnie, mieć dobre samopoczucie z dużą energią do działania? Napęd do działania zapewnia 86 miliardów neuronów, czyli komórek mózgowych, a wszystkie one potrzebują tlenu. Pozwólmy im odetchnąć. Hiperbaria tlenowa z pewnością nam w tym pomoże – podsumowuje dr Dariusz Marcinowski.

Doktor - Specjalistyczne Gabinety Lekarskie

ul. Podgórna 12

87-100 Toruń

Tel. 56 639 43 30

Tel. kom. 509 370 706

email: doktor@doktor.net.pl

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.