Zatrucie paracetamolem jest pierwszą przyczyną ostrej niewydolności wątroby

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanka Sowińska

Zatrucie paracetamolem jest pierwszą przyczyną ostrej niewydolności wątroby

Hanka Sowińska

Co mają wspólnego: Prometeusz, dobroczyńca ludzkości, ogarnięty żądzą zemsty Zeus, najważniejszy z bogów w mitologii greckiej i współcześni chirurdzy, którzy widzą i wiedzą, co Polakom leży na wątrobie?

To możliwe, że serce nie jest najważniejszym organem? Ależ tak! Gdy „pompa” wysiada pacjenci żyją dzięki sztucznym komorom i nierzadko „dociągają” do transplantacji serca. Gdy nerki wysiądą, w odwodzie czekają maszyny do dializy. A wątroba?

- Nie boli, dużo nam wybacza. Niestety, choruje podstępnie. Gdy jest gwałt, to lekarze mają kilka dni, by móc uratować pacjenta - mówił na wykładzie poświęconym transplantacji wątroby (cykl „Medyczna środa” prowadzony w CM UMK, maj 2018 r.) dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób wewnętrznych, hepatolog z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

Przypomniał, że już w starożytnej Grecji doceniono rolę wątroby. - Bo gdy Zeus ukarał Prometeusza (tytan wykradł ogień i przekazał go ludziom - przyp. HS), to sępy wyjadały mu nie mózg, nie serce, ale właśnie wątrobę.

Paracetamol i sromotnik. Śmiertelni wrogowie

Jest największym spośród wszystkich narządów w organizmie człowieka - waży ok. 1,5 kg. Bierze udział w ponad 500 (niektórzy podają 800) procesach biochemicznych, wydzielniczych, metabolicznych. Nazywana jest „fabryką”, „magazynem”, „elektrownią” i „wysypiskiem odpadów”!

Nie wiemy albo nie uświadamiamy sobie, że bez niej nie ma życia.

- Dlatego wątrobę powinniśmy szanować. Bardzo szanować - podkreśla dr hab. Maciej Słupski, szef Kliniki Chirurgii Wątroby i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Zatrucie paracetamolem jest pierwszą przyczyną ostrej niewydolności wątroby. Jak chorujemy? Jak się leczyć? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.