Agnieszka Domka-Rybka

Zastaw się, a postaw. Tak będzie, a potem poleją się słone łzy

Zastaw się, a postaw. Tak będzie, a potem poleją się słone łzy Fot. Bruno Fidrych/Polska Press
Agnieszka Domka-Rybka

Kuszą w reklamach, byśmy pożyczyli pieniądze, które pozwolą sfinansować świąteczne marzenia. Jednak dla osób, które już teraz ledwo spinają domowy budżet, nawet 350 zł dodatkowej raty może być "gwoździem do trumny".

Najpierw trzeba więc zrobić "finansowy rachunek sumienia", tzn. dodać miesięczne przychody, jak pensję, dodatki, alimenty, zasiłki, czyli wszystko, co regularnie wpływa na nasze konto. Następnie odejmujemy od tej kwoty stałe wydatki: czynsz, prąd, gaz, wodę, telefon, utrzymanie samochodu, spłacane już raty.

Polacy toną w długach. Aż 20 procent ma kłopoty ze spłacaniem zobowiązań - wynika z badania "Moralność finansowa Polaków" Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Coraz więcej osób wydłuża spłatę kredytu gotówkowego na więcej niż pięć lat, co może okazać się zgubne dla ich portfeli. To nie jedyny niepokojący trend, bo również wzrasta liczba kredytów wysokokwotowych - alarmuje akurat przed świętami Związek Banków Polskich. 

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Bo przecież w reklamach pożyczek nie chodzi o to żeby komuś "zrobić dobrze", ułatwić życie lub pomóc, ale żeby na tym zarobić, a czy będziesz miał z tego później problemy, to już nie ich sprawa - przecież nikt cie nie zmuszał, nie kazał, podjąłeś decyzję świadomie, wiedząc, że trzeba będzie płacić comiesięczną ratę, będą mówić. To jest według mnie cynizm i wykorzystywanie chwilowej lub długoterminowej ciężkiej sytuacji pożyczko- lub kredytobiorcy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.