Zasadzą drzewa, zorganizują grę miejską i koncert

Czytaj dalej
Fot. Joanna Bejma
Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Zasadzą drzewa, zorganizują grę miejską i koncert

Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Harcerstwo na terenie gminy Barcin działa już okrągły wiek. Z tej okazji zaplanowano spotkania i imprezy promujące harcerskie idee i wartości.

Tymczasem z okazji Dnia Myśli Braterskiej w SP nr 1 zorganizowano spotkanie, podczas którego przybliżono postać Roberta Baden-Powella, twórcy i założyciela skautingu.

Zaproszono m.in. osoby, które były i są związane z barcińskim harcerstwem - druhów Jerzego Kozłowskiego, Marka Drozdowskiego, Marka Katę, Seweryna Latosa i druhnę Hannę Kliczkowską. Nie zabrakło przedstawicieli drużyn działających w ramach hufca „Pałuki” im. Olgi i Andrzeja Małkowskich z Szubina, Żnina, Janowca Wlkp., Barcina, Łabiszyna oraz Piechcina. Przybyła zaprzyjaźniona 16 Bydgoska Drużyna Żeglarska im. gen. Mariusza Zaruskiego oraz przedstawiciele lokalnej władzy i instytucji.

Alicja Przybyłowicz, komendantka hufca „Pałuki” odczytała list pochwalny przesłany przez naczelnika ZHP harcmistrz Małgorzatę Sinicę. Sama też życzyła harcerzom, by nie zabrakło im siły do dalszej pracy a na co dzień uśmiechu, radości i wielu przyjaźni.

Listy pochwalne od naczelnika ZHP otrzymali druhny i druhowie: Małgorzata Janicka, Joanna Lewandowska, Tomasz Lewandowski, Monika Mielcarek, Elżbieta Pałka, Liliana Wojciechowska, Kamila Katka i Marcin Bajek.

Spotkanie z okazji Dnia Myśli Braterskiej zainaugurowało obchody stulecia istnienia barcińskiej drużyny, która nosi nazwę I Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza.

W ramach tegorocznych obchodów przewiduje się: wydanie i promocję książki opisującej dzieje i ludzi związanych z barcińskim harcerstwem, spotkanie seniorów i działaczy, biwak integracyjny dla młodzieży. Punktem kulminacyjnym będzie dwudniowa impreza na początku września.

- Zaplanowaliśmy, że wokół stadionu posadzimy sto drzew, zorganizujemy grę miejską, integracyjne ognisko, mszę świętą, koncert piosenki harcerskiej. Chcemy również odsłonić pamiątkowy kamień przy stanicy żeglarskiej i zorganizować wystawę pamiątek i dokumentów - oświadczyła druhna Elżbieta Pałka.

Barcińska drużyna powstała w 1916 roku z inicjatywy Ignacego Smenta, kierownika drużyny „Piasta” z Pakości. Była to drużyna skautowa, która już wtedy otrzymała imię wielkiego wieszcza Adama Mickiewicza. W 1926 roku przyjęła nazwę I Wodnej Drużyny Harcerskiej.

Od 2002 roku działa przy Klubie Żeglarskim „Neptun” w Barcinie.

Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.