Zarobki Ukraińców w Polsce. Czy imigranci z Ukrainy zarabiają tyle samo co Polacy? Gdzie można spotkać ich najczęściej?

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Anastazja Bezduszna

Zarobki Ukraińców w Polsce. Czy imigranci z Ukrainy zarabiają tyle samo co Polacy? Gdzie można spotkać ich najczęściej?

Anastazja Bezduszna

Według raportu ZUS dotyczącego cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeń społecznych składki na konto naszego ubezpieczyciela wpłaca ponad 425 tysięcy Ukraińców (w 2008 roku liczba ta wynosiła niewiele ponad 16 tysięcy), co stanowi niemal 75 procent wszystkich cudzoziemców objętych polskim ubezpieczeniem. Tyle dane oficjalne. Szacunkowo w Polsce może pracować i mieszkać nawet 2 miliony naszych sąsiadów. Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Gdzie można spotkać ich najczęściej?

W Wielkopolsce ZUS ubezpiecza 47,7 tys. obcokrajowców (w 2016 r. było ich 21,5 tysiąca).

- Największą grupę wśród nich stanowią własnie Ukraińcy - aż 39,7 tys. – podkreśla Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Większość z nich ma umowę o pracę. W regionie jest też ponad 1200 cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. W tej grupie również najwięcej jest Ukraińców, Białorusinów, Bułgarów, Wietnamczyków i Niemców - dodaje.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Z „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” wynika, że aż 75 procent Ukraińców w Polsce zarabia powyżej 2,5 tys. złotych netto miesięcznie, a 15 procent deklaruje kwotę powyżej 3,5 tys. złotych miesięcznie.

Analizy Personnel Service, firmy specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy, potwierdzają, że Ukraińcy zarabiają tyle samo lub czasami nawet więcej, niż Polacy na analogicznych stanowiskach. Prawie 9 na 10 z pracujących Ukraińców na swoje miesięczne utrzymanie w Polsce wydaje mniej niż 1000 złotych. Na dosyć niskie koszty życia wpływ mają benefity oferowane przez pracodawców.

Czytaj też: 5275 zł tyle wynosi średnia pensja w Polsce. Jeszcze nigdy zarobki Polaków nie były tak wysokie

- Co siódmy pracodawca w Polsce uważa, że obecnie jest trudniej o ukraińskiego pracownika. Przedsiębiorstwa, by utrzymać dotychczasowy poziom działalności, muszą oferować pracownikom z Ukrainy warunki porównywalne do tych proponowanych Polakom. Oprócz odpowiedniej pensji, liczą się też dodatkowe benefity, najczęściej są to zakwaterowanie, wyżywienie czy internet. Dzięki temu praca w Polsce jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla Ukraińców, bo mogą sporo zaoszczędzić

– mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Ukraińcy zarabiają, ale też oszczędzają

Na swoje utrzymanie 39 procent Ukraińców wydaje zaledwie od 200 do 500 złotych miesięcznie, a co piąty nawet mniej niż 200 złotych. W kwocie od 500 do 1000 złotych mieści się 29 procent imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Jednak jak i Polakom te wydatki powoli rosną.

Koszty ponoszone na utrzymanie w Polsce ukraińskich pracowników nie są wysokie dzięki benefitom oferowanym przez pracodawców. A te są atrakcyjne. Połowa Ukraińców pracujących w naszym kraju ma zapewnione mieszkanie, a co trzeci wyżywienie. Na trzecim miejscu najczęściej oferowanych benefitów znalazł się transport do pracy, podobna liczba pracowników ma darmowy internet.

Czytaj również: Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po podwyżkach? Sprawdź minimalne i średnie stawki

Gdzie najczęściej pracują Ukraińcy?

Obywatele Ukrainy najczęściej pracują w Polsce fizycznie – taką deklarację składa aż 3 na 4 pracowników zza wschodniej granicy, a kolejne 16 procent pracuje w usługach - głównie w hotelarstwie, fryzjerstwie, gastronomii czy opiece nad dziećmi.

Zarobki Ukraińców w Polsce. Czy imigranci z Ukrainy zarabiają tyle samo co Polacy? Gdzie można spotkać ich najczęściej?
Pixabay

Liczba Ukraińców zajmujących stanowiska w branży usługowej systematycznie rośnie. Kelner i kucharz, fryzjer i barber, sprzedawca oraz kosmetyczka to zawody, w których w 2018 r. mogliśmy najczęściej spotkać osoby z Ukrainy – wskazują eksperci Personnel Service. Coraz więcej naszych wschodnich sąsiadów pojawia się również w opiece medycznej, jednak do pracy w takim miejscu konieczna jest bardzo dobra znajomość języka polskiego.

Przeczytaj: PENSJA MINIMALNA 2019 - zarobki "na rękę" i brutto. Płaca miesięczna i najniższa krajowa stawka za godzinę netto i brutto

Ukraińcy na naszym rynku pracy. Jaki mamy do nich stosunek?

Dla większości Polaków obecni na polskim rynku pracy Ukraińcy nie stanowią większego problemu. Blisko 60 procent przebadanych Polaków uważa wręcz, że nasze nastawienie do Ukraińców pracujących w Polsce powinno być bardziej pozytywne.

Dostrzegamy, że obecność ukraińskich pracowników jest korzystna dla naszego rozwoju gospodarczego, raczej nie mamy poczucia, że pracownicy z Ukrainy zabierają Polakom miejsca pracy. Co ważne, ponad 65 procent osób uczestniczących w badaniu wskazało, że nie podoba im się wrogi stosunek niektórych Polaków wobec pracowników z Ukrainy.

Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.