Zarabiają po 6 tysięcy, a i tak mają długi. Polska klasa średnia jest zbyt rozrzutna

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Agnieszka Domka-Rybka

Zarabiają po 6 tysięcy, a i tak mają długi. Polska klasa średnia jest zbyt rozrzutna

Agnieszka Domka-Rybka

Im mamy więcej w portfelu, tym więcej oczekujemy od życia. Kupujemy nowe mieszkania, droższe auta, chodzimy w markowych ciuchach i... wpadamy w tarapaty finansowe. To już nie tylko problem ludzi ubogich, ale coraz częściej dotyka klasy średniej.

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu "Portfel statystycznego Polaka" Krajowego Rejestru Długów, przygotowanego na podstawie badania Kantar Millward Brown.

Ubrania z paryskiego wybiegu?

Z 7 do 25 proc. wzrósł odsetek osób, które deklarują, że w ogóle nie muszą ograniczać wydatków. To głównie osoby młode lub w średnim wieku o wyższym lub średnim wykształceniu, mieszkańcy wielkich miast, których dochody przekraczają 6 tys. zł.

Długi to nie tylko domena najgorzej zarabiających oraz żyjących na granicy ubóstwa, jak może się wydawać, ale w dużej mierze problem klasy średniej, której wiedzie się całkiem dobrze.

Czytaj o tym w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.