Zapraszam jutro na pożegnalny koncert

Czytaj dalej
Fot. Maciej Ciemny
Agnieszka Romanowicz

Zapraszam jutro na pożegnalny koncert

Agnieszka Romanowicz

Dyrygent Michał Rajewski z Chełmna przenosi się do Łomży.

- W 33 urodziny patrzyłem na nagrody, które udało mi się uzyskać i pomyślałem, że są dla mnie ważne, jednak nie mogę osiąść na laurach, powinienem rozwijać się dalej - tak Michał Rajewski uzasadnia decyzję o przenosinach do Łomży.

- Od 1 marca będę pracował w dużej parafii, poprowadzę bardzo dobry chór i zostanę wykładowcą w instytucie muzyki. To dla mnie ogromna szansa - podkreśla dyrygent.

Od 18 lat prowadzi on w Chełmnie Collegium Cantorum, który założył w 1998 roku.

- W pierwszej klasie liceum - podkreśla. - Rozstanie z tym zespołem to ciężka decyzja i silne przeżycie. Chórzyści przyjęli to ze łzami w oczach i ja również. Jednak przekazuję ich w najlepsze ręce. Zespół zgodził się poprowadzić prof. Roman Grucza z Torunia, specjalista w dziedzinie muzyki chóralnej, a przy tym serdeczny człowiek.

Rajewski jest też dyrektorem artystycznym dwóch ważnych imprez w Chełmnie: Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek oraz Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni.

- Nie rezygnuję z nich. Będę korzystał z urlopu, żeby wypełniać swoje obowiązki w Chełmnie. Konkursy jestem w stanie ogarnąć z daleka, oba są dla mnie zbyt ważne, żebym mógł z nich zrezygnować.

Jednak przeprowadzka do Łomży wiąże się z zakończeniem pracy w parafii w Osiu, gdzie Michał Rajewski był organistą od 2009 roku. Tu też założył chór Chorus Osensis. Jeszcze nie wiadomo, kto zastąpi dyrygenta. Inaczej jest w Warlubiu, gdzie również działa chór pod batutą Rajewskiego (od pięciu lat).

- Przekazałem go Eugenii Butyńskiej, która prowadzi Zespół Muzyki Dawnej „Cantores Novienses” w Nowem. Jestem wdzięczny, że mogłem współpracować z melomanami z Warlubia, z wieloma się zaprzyjaźniłem.

Jedną imprezę Michał Rajewski zabiera ze sobą do Łomży. To Carmen Fidei, konkurs muzyki sakralnej, który odbył się w Osiu dwukrotnie i od razu zdobył rangę. Druga edycja była międzynarodowa.

- Zamierzam go rozwijać w Łomży korzystając ze wsparcia biskupa, który kocha muzykę. Do udziału w Carmen Fidei będę zapraszał wszystkie chóry, z którymi tu współpracowałem, zamierzam też je odwiedzać, np. z okazji jubileuszów. Żegnam się z ludźmi, ale nie na zawsze. Mam tu rodzinę i przyjaciół, będziemy w kontakcie.

Tymczasem pan Michał zaprasza wszystkich na pożegnalny koncert, który odbędzie się jutro o godz. 19 w Domu Kultury w Osiu. Zaśpiewają Chorus Osensis i zespół seniorów „Chabry”, którego Rajewski był instruktorem. Koncert jest bezpłatny.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.