Zapewnienie dowozu dzieci do szkół należy do obowiązków samorządu

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Jolanta Mlodecka

Zapewnienie dowozu dzieci do szkół należy do obowiązków samorządu

Jolanta Mlodecka

Zapewnienie dowozu dzieci do szkół należy do obowiązków samorządu. Gminy mają do tego celu autokary, korzystają także z przewoźników zewnętrznych.

W gminie Wielgie funkcjonują trzy szkoły: w Wielgiem, Czarnem i Zadusznikach. - Mieliśmy trzy gimbusy, ale pozostawiliśmy na potrzeby szkoły, na przykład na wycieczki, tylko jeden autokar. W tym roku dowożenie uczniów będzie odbywało się w systemie przewozów regularnych. Usługę tę będzie realizował Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy z Włocławka. Dla naszych uczniów wykupiliśmy u przewoźnika imienne bilety miesięczne - informuje wójt Tadeusz Wiewiór-ski. - Nie skorzystaliśmy z usług przewoźnika lipnowskiego, bo jego rozkład nie pokrywał się z potrzebami naszego rozkładu. Na przykład ich autokary nie docierają do Czarnego.
Dowożeniem do szkół w gminie Wielgie objętych jest ponad 500 dzieci - w każdym kursie będą miały opiekunów. Koszt dowozu to ok. 215 tys. zł.

Korekcie uległa sieć przystanków. Autokary będą się zatrzymywały wyłącznie na wyznaczonych i oznakowanych przystankach. Uwagi, dotyczące świadczonej usługi lub propozycje zmian można zgłaszać bezpośrednio opiekunom obecnym w autokarach lub dyrektorom poszczególnych szkół.

Przewozy regularne nie będą wyłącznie uczniowskie. Z tego systemu mogą korzystać mieszkańcy, po wykupieniu biletu na przejazd daną trasą, po cenie określonej przez przewoźnika.

Szczegółowy rozkład jazdy jest na stronie gminy Wielgie. W gminie Tłuchowo postawiono przede wszystkim na gimbusy. - Mamy dwa własne autokary, którymi dziennie przewozi się nieco ponad 300 dzieci. Dotyczy to szkół w Tłuchowie i Mysłakówku - mówi Dariusz Meller, sekretarz gminy. - U przewoźnika zewnętrznego bilety wykupiło 49 uczniów. W pierwszym półroczu dowóz dzieci do szkół kosztował gminę 158 tysięcy złotych.

Gmina Lipno ma najbardziej rozległą sieć placówek oświatowych. Szkoły są w Radomicach, Jastrzębiu, Karnkowie, Wichowie, Maliszewie i Trzebiegoszczu. - Do przewozów wykorzystujemy własny transport, czyli pięć gimbusów - informuje Kazimierz Mątowski, zastępca wójta.

Gimbusy przewożą dziennie 750 dzieci, co kosztuje rocznie ok. 760 tys. złotych.

Jolanta Mlodecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.