Zapasy krwi najszybciej kurczą się w wakacje. Pomóżcie!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Joanna Pluta

Zapasy krwi najszybciej kurczą się w wakacje. Pomóżcie!

Joanna Pluta

Minusowe grupy krwi - to z nimi jest w tej chwili największy kłopot, choć, jak zapewnia RCKiK w Bydgoszczy, sytuacja nie jest dramatyczna. Apeluje jednak o pomoc krwiodawców.

Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy można znaleźć małe graficzne kropelki, które informują o stanie zapasów krwi różnych grup.

W tej chwili większość z nich jest niemal pusta - co oznacza, że krew jest bardzo potrzebna. - Jak zawsze w wakacje tej krwi jest mniej. Po pierwsze wielu z naszych stałych krwiodawców jest na urlopach, po drugie nie przeprowadzamy zbiórek w szkołach i na uczelniach - mówi Lucyna Przybylińska z RCKiK. - Uspokajam jednak, że sytuacja nie jest dramatyczna, mamy zapasy, dzięki którym możemy zaopatrywać szpitale w ten drogocenny płyn. Jednocześnie i tak zachęcam krwiodawców do wizyt w naszym centrum i oddziałach terenowych.

Z którymi grupami jest w tej chwili kłopot? Z informacji zamieszczonej na stronie bydgoskiego centrum wynika, że najmniejsze zasoby krwi to te dotyczące grup: A Rh+, B Rh +, A Rh -, 0 Rh - i B Rh -.

- Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia, dlatego przyjmiemy oczywiście każdego dawcę - zaznacza Przybylińska. - Wystarczy jeden poważniejszy wypadek lub nieprzewidziany poważny zabieg chirurgiczny i zapasy krwi się skurczą.

Kto może zostać dawcą krwi? Osoby, które ukończyły 16. rok życia, ale nie przekroczyły 65., takie, które są zdrowie i ważą nie mniej niż 50 kg. - Samo oddanie krwi trwa 5-10 minut - mówi Przybylińska. - Dawcy zazwyczaj twierdzą, że jest mniej bolesne od zwykłego wkłucia igłą laboratoryjną. Cały proces, razem z badaniem i formalnościami zajmuje około godziny. To naprawdę chwila.
Niezdecydowanych może przekona fakt, że oddając jedną jednostkę krwi, czyli 450 ml, można uratować życie trzech osób. - Pobraną krew dzieli się na trzy składniki - mówi Przybylińska. - A każdy z nich jest lekiem.

Jak się przygotować do oddania krwi? W dniu zabiegu trzeba być wyspanym i po lekkim posiłku. Przed zabiegiem i w dniu poprzedzającym oddanie nie wolno spożywać alkoholu, należy też ograniczyć palenie papierosów.

Dzień przed planowaną wizytą w RCKiK lub w oddziale terenowym należy wypić co najmniej 2 litry płynów (wody mineralnej, soków, herbaty). Na zabieg trzeba ze sobą zabrać dokument potwierdzający tożsamość.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapraszana najbliższe zbiórki krwi w Bydgoszczy. I tak 21 sierpnia między godz. 13 a 18 zaplanowano zbiórkę przy Kauflandzie w Fordonie (ul. Skarżyńskiego).
Z kolei 23 sierpnia między godz. 11 a 15 krew będzie można oddać na Dworcu PKP Bydgoszcz Główna w ramach akcji „Kolej na Ciebie, oddaj krew”.

Joanna Pluta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.