Zapasy krwi najszybciej kurczą się w wakacje. Pomóżcie!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Joanna Pluta

Zapasy krwi najszybciej kurczą się w wakacje. Pomóżcie!

Joanna Pluta

Minusowe grupy krwi - to z nimi jest w tej chwili największy kłopot, choć, jak zapewnia RCKiK w Bydgoszczy, sytuacja nie jest dramatyczna. Apeluje jednak o pomoc krwiodawców.

Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy można znaleźć małe graficzne kropelki, które informują o stanie zapasów krwi różnych grup.

W tej chwili większość z nich jest niemal pusta - co oznacza, że krew jest bardzo potrzebna. - Jak zawsze w wakacje tej krwi jest mniej. Po pierwsze wielu z naszych stałych krwiodawców jest na urlopach, po drugie nie przeprowadzamy zbiórek w szkołach i na uczelniach - mówi Lucyna Przybylińska z RCKiK. - Uspokajam jednak, że sytuacja nie jest dramatyczna, mamy zapasy, dzięki którym możemy zaopatrywać szpitale w ten drogocenny płyn. Jednocześnie i tak zachęcam krwiodawców do wizyt w naszym centrum i oddziałach terenowych.

Z którymi grupami jest w tej chwili kłopot? Z informacji zamieszczonej na stronie bydgoskiego centrum wynika, że najmniejsze zasoby krwi to te dotyczące grup: A Rh+, B Rh +, A Rh -, 0 Rh - i B Rh -.

- Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia, dlatego przyjmiemy oczywiście każdego dawcę - zaznacza Przybylińska. - Wystarczy jeden poważniejszy wypadek lub nieprzewidziany poważny zabieg chirurgiczny i zapasy krwi się skurczą.

Kto może zostać dawcą krwi? Osoby, które ukończyły 16. rok życia, ale nie przekroczyły 65., takie, które są zdrowie i ważą nie mniej niż 50 kg. - Samo oddanie krwi trwa 5-10 minut - mówi Przybylińska. - Dawcy zazwyczaj twierdzą, że jest mniej bolesne od zwykłego wkłucia igłą laboratoryjną. Cały proces, razem z badaniem i formalnościami zajmuje około godziny. To naprawdę chwila.
Niezdecydowanych może przekona fakt, że oddając jedną jednostkę krwi, czyli 450 ml, można uratować życie trzech osób. - Pobraną krew dzieli się na trzy składniki - mówi Przybylińska. - A każdy z nich jest lekiem.

Jak się przygotować do oddania krwi? W dniu zabiegu trzeba być wyspanym i po lekkim posiłku. Przed zabiegiem i w dniu poprzedzającym oddanie nie wolno spożywać alkoholu, należy też ograniczyć palenie papierosów.

Dzień przed planowaną wizytą w RCKiK lub w oddziale terenowym należy wypić co najmniej 2 litry płynów (wody mineralnej, soków, herbaty). Na zabieg trzeba ze sobą zabrać dokument potwierdzający tożsamość.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapraszana najbliższe zbiórki krwi w Bydgoszczy. I tak 21 sierpnia między godz. 13 a 18 zaplanowano zbiórkę przy Kauflandzie w Fordonie (ul. Skarżyńskiego).
Z kolei 23 sierpnia między godz. 11 a 15 krew będzie można oddać na Dworcu PKP Bydgoszcz Główna w ramach akcji „Kolej na Ciebie, oddaj krew”.

Joanna Pluta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.