Dominika Kucharska

Zanim udekorujemy, wyczyśćmy

Nigdy nie próbujmy usuwać zabrudzeń na nagrobku ostrymi narzędziami, bo w ten sposób łatwo możemy uszkodzić pomnik. Fot. ISTOCK Nigdy nie próbujmy usuwać zabrudzeń na nagrobku ostrymi narzędziami, bo w ten sposób łatwo możemy uszkodzić pomnik.
Dominika Kucharska

Do czystości nagrobków naszych bliskich największą uwagę przykładamy właśnie teraz, czyli przed dniem Wszystkich Świętych.

Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo zatroszczyć się o nagrobek. Oczywiście złotą zasadą jest ta mówiąca, żeby robić to regularnie. Dzięki temu na bieżąco możemy obserwować stan pomnika i kontrolować czy nie dzieje się z nim nic złego. Jednak codzienne obowiązki i tempo życia sprawiają, że wielu z nas groby bliskich odwiedza zdecydowanie rzadziej - z reguły przy okazji największych świąt.

Wymiatamy brud

Szykując pomniki naszych bliskich na dzień Wszystkich Świętych powinniśmy zacząć, więc od dokładnego czyszczenia, a dopiero później myśleć o zniczach czy wiązance.

Na stracie porządkowania usuńmy z nagrobka zalegający piasek oraz liście czy inne zielone odpadki. W tym celu doskonale sprawdzi się zmiotka z delikatnym włosiem.

Krok drugi to umycie pomnika ciepłą wodą. Zabrudzenia, które nie chcą zejść od razu, należy namaczać przez kilka minut.

Bardzo istotne jest, aby nie próbować usuwać plam na kamieniu ostrymi narzędziami, np. nożykiem, bo możemy bardzo łatwo zniszczyć płytę.

Uporczywy wosk

Problemowe są zeschnięte resztki wosku. Tu przyda się samochodowa skrobaczka do szyb, lub jeszcze delikatniejsza drewniana łopatka oraz chlorek metylenu (do kupienia np. w sklepach budowlano-remontowych). Najpierw spróbujmy delikatnie zeskrobać wosk za pomocą skrobaczki lub łopatki. Potem na plamę z wosku wylewamy niewielką ilość chlorku. Szczoteczką do rąk czyścimy zabrudzone miejsce i na koniec przecieramy je ściereczką.

Kuchenne sposoby

Z lżejszymi zabrudzeniami kamienia doskonale radzi sobie sok z cytryny. Jest on tak skuteczny, że może w wielu przypadkach zastąpić kupne środki, dlatego warto go wziąć ze sobą, gdy wybieramy się na cmentarz, aby posprzątać.

Kolejny domowy specyfik pomoże nam usunąć plamy z rdzy. Wystarczy zmieszać wodę utlenioną i sodę oczyszczoną, w proporcjach takich, które pozwolą nam uzyskać dość gęstą pastę. Za pomocą szczoteczki wcieramy ją w rdzę. Tak samo, jak po zastosowaniu każdego innego środka, nagrobek należy na koniec obmyć ciepłą wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką.

Regularna konserwacja

Jeśli nagrobek wykonany jest z marmuru, konieczna jest regularna konserwacja preparatami na bazie wosku lub żywicy. Specjaliści radzą, aby środków czyszczących do marmuru nie stosować częściej niż raz na półtora roku. Oczywiście w międzyczasie płytę można obmywać czystą wodą.

Jeszcze inaczej dbamy o granitowe nagrobki. Czyścimy je jedynie ciepłą wodą z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń lub do prania tkanin delikatnych. Uwaga! Granitu nie pastujemy, bo w ten sposób możemy zniszczyć nagrobek. Raz na jakiś czas granit dobrze jest również przetrzeć szmatką namoczoną w occie, co bardzo ładnie odświeży kamień.

Płyty nagrobkowe z lastryko możemy bez obaw natłuszczać. Dzięki temu zachowają czystość na dłużej. Powinno się to robić przynajmniej raz w miesiącu.

Odświeżamy litery

A co metalowymi literami na nagrobku? Te dobrej jakości powinny bez szwanku przetrwać nawet dekadę. Jeśli jednak widzimy, że napis na grobie jest zaśniedziały, użyjmy pasty do metalu lub specjalnego preparatu do renowacji liter na nagrobkach. Te ostatnie od jakiegoś czasu można otrzymać w formie pisaków (są sprzedawane, m.in. w kwiaciarniach). To zdecydowanie ułatwi precyzyjną pracę, ponieważ trzeba uważać, aby preparat nie trafił na kamień.

Z czyszczeniem i konserwacją płyty nagrobnej damy sobie radę samemu, ale z naprawą uszkodzeń grobu niekoniecznie. Kamieniarze zgodnie odradzają działanie na własną rękę, bo chcąc odrobinę zaoszczędzić, możemy doprowadzić do większych uszkodzeń.

Dominika Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.