Michał Kurowicki

Zamachy na chrześcijan [wideo]

W niedzielę w atakach  na kościoły zginęło co najmniej 36 osób. Fot. Nariman El-Mofty/ap/eastnews W niedzielę w atakach na kościoły zginęło co najmniej 36 osób.
Michał Kurowicki

W Niedzielę Palmową doszło do dwóch ataków bombowych na kościoły. Zginęło w nich co najmniej 36 osób, a ponad 70 zostało rannych.

Zamachowcy zaatakowali świątynie w okolicach Kairu i w Aleksandrii. Oprócz zabitych na miejscu było wielu rannych, których odwieziono do szpitali. Dlatego liczba ofiar może być jeszcze wyższa.

Koszmar rozpoczął się w niedzielę rano w kościele koptyjskich chrześcijan w miejscowości Tanta na północnych przedmieściach Kairu. Nad ranem nieznani sprawcy podłożyli tam materiały wybuchowe. Eksplozja spowodowała śmierć 21 osób, było też mnóstwo rannych.

W momencie eksplozji wewnątrz kościoła znajdował się tłum wiernych. Obchodzili tam uroczystości związane z Niedzielą Palmową. Wśród nich matki z dziećmi i osoby starsze.

Zaledwie kilka godzin później, około godz. 13, doszło do kolejnego wybuchu. Tym razem w okolicach kościoła w Aleksandrii. Zginęło 11 osób, a mnóstwo zostało rannych.

Jak podaje egipska telewizja państwowa, do eksplozji w Aleksandrii nie doszło na szczęście wewnątrz kościoła, tak jak rano w okolicach Kairu. Tym razem materiał wybuchowy został zdetonowany przed wejściem do 
niego. Dlatego było tam mniej ofiar.

Większej tragedii w Aleksandrii zapobiegł policjant, któremu udało się zatrzymać zamachowca samobójcę przed wejściem do kościoła, co na pewno zmniejszyło liczbę zabitych.

Egipska telewizja podała, że w związku z zamachami władze zarządziły przeszukanie wszystkich świątyń chrześcijańskich Koptów na terenie Egiptu.

W niedzielę oświadczenie wydali terroryści z tzw. Państwa Islamskiego, którzy przyznali się do dokonania obu zamachów.

To nie pierwsze tego typu ataki na chrześcijan w Egipcie. W 
grudniu 2016 roku w zamachu 
na koptyjską katedrę w Kairze zginęło 25 osób. Dokonano go, gdy wewnątrz trwały modlitwy i znajdowało się tam wielu wiernych. Został on określony jako jeden z najkrwawszych ataków na chrześcijan w Egipcie od lat. Niestety ten niedzielny jest już bardziej tragiczny, a ostateczna liczba ofiar nie jest jeszcze znana.

Michał Kurowicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.